Ukrajina: V. Zelenskij schválil deokupáciu Krymu

KYJEV – Kyjev považuje schválenú stratégiu pre okupáciu Krymu za historický dokument.

Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij dekrétom uviedol do platnosti stratégiu okupácie a reintegrácie Krymu, ktorú predtým schválila Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (NSDC). Odborníci dokument hodnotia rôzne, väčšina však pripúšťa, že išlo o prvú oficiálnu doktrínu o oslobodení polostrova od jeho anexie Ruskom.

Čo si myslí stratégia okupácie Krymu? V zverejnenom texte stratégie sú Krym a mesto Sevastopoľ vyhlásené za neoddeliteľnú súčasť územia Ukrajiny a „dočasne okupovaných území“.  Kyjev deklaruje nesúhlas s legitimizáciou pripojenia územia k Rusku, nazýva ho anexiou, neuznáva výsledky „takzvaných“ referend a volieb „konaných na Kryme v rozpore s ukrajinskou legislatívou a medzinárodným právom“. Riešenie konfliktu sa ponúka všetkými dostupnými prostriedkami, je však zaznamenaná „priorita politických a diplomatických spôsobov“.

V čase hlasovania o vstupe Krymu do Ruskej federácie, veliteľ armády, ktorým bol funkciou prezidenta Ukrajiny dočasne poverený nevydal rozkaz, aby ukrajinská armáda vyhnala z budovy krymského parlamentu ozbrojencov, ktorí nemali na uniforme označenie. Väčšina, teda približne 70 % ukrajinských vojakov prešla na stranu Ruskej federácie. Udalosti v Kryme a na Donbase sú dôvodom pre sankcie, ktoré na Ruskú federáciu uvalila Európska únia a Spojené štáty americké.

Ruská federácia považuje Krym za súčasť svojho územia.