Čína: kapitalizácia burzy presiahla 10 bil. USD

PEKING – Celková kapitalizácia (trhová hodnota) čínskych spoločností dosiahla prvýkrát od roku 2015 10 biliónov dolárov, píše Bloomberg. Hodnota miestnej burzy vzrástla vďaka politike miestnych úradov.

Od marca tohto roku sa celková trhová hodnota akcií na čínskom trhu zvýšila o 3,3 bilióna dolárov. Takto si zaistil druhé miesto na svete z hľadiska kapitalizácie, za americkým akciový trh (38 biliónov dolárov) a predčil trhy Japonska (6,3 bilióna) a Hongkongu (5,9 bilióna).

Posledne menované často používajú čínske spoločnosti na zverejnenie a prilákanie investícií zo zahraničia, pretože Hongkong, ktorý má postavenie osobitného administratívneho regiónu Číny, nepodlieha mnohým obmedzeniam uvaleným na pevninu.

Z faktorov, ktoré viedli k prudkému zvýšeniu kapitalizácie, boli ekonómovia, s ktorými sa v publikácii hovorilo, pomenovaní politika Pekingu popularizovať devízové ​​obchodovanie, posilňovanie jüanu (vďaka ktorému kapitalizácia zostala na rovnakej úrovni v národnej mene, ale zvýšila sa v prepočte na doláre), IPO niekoľkých čínskych spoločností a minuloročné spustenie burzy Shanghai STAR.