Ukrajina: Podnikatelia sú prvýkrát od začiatku vojny optimistickí, pokiaľ ide o vývoj v budúcom roku
KYJEV – Podniky očakávajú rast podnikateľskej aktivity v nasledujúcich 12 mesiacoch prvýkrát od začiatku totálnej vojny
Index podnikateľských očakávaní (BII) sa v druhom štvrťroku zvýšil na 104,5 % z 91,2 % v prvom štvrťroku, uviedla Národná banka Ukrajiny (NBU).
“Na pozadí obnovy energetického systému, postupného oživovania domáceho dopytu a posilňovania hrivny respondenti očakávajú rast produkcie tovarov a služieb a pozitívne hodnotia vývoj vlastných podnikov. Zároveň sa zlepšili inflačné a kurzové očakávania,” uviedla NBÚ v pondelok v tlačovej správe.
Spresnila, že podniky všetkých typov ekonomických činností (VED) a všetky zložky indexu zlepšili svoje hodnotenia.
Podnikatelia najmä predpovedajú rýchly rast produkcie tovarov a služieb na Ukrajine v budúcom roku: saldo reakcií dosiahlo 17,3 % oproti “mínus” 16,7 % v prvom štvrťroku. Rast očakávajú podniky všetkých oblastí a typov ekonomickej činnosti, veľkosti podľa počtu zamestnancov a väčšiny oblastí.
Inflačné očakávania sa naďalej zlepšovali: v druhom štvrťroku 2023 bola očakávaná ročná miera inflácie 15,7 % v porovnaní s 20,7 % v predchádzajúcom štvrťroku. Podľa prieskumu sa 46,6 % opýtaných podnikov domnieva, že inflácia, ktorá koncom júna klesla na 12,8 %, v nasledujúcich 12 mesiacoch neprekročí 15,3 %. Podľa 88,4 % respondentov zostávajú najvýznamnejším proinflačným faktorom vojenské akcie.
Národná banka okrem toho poukázala na to, že vplyv “kurzového faktora” a “výrobných nákladov” sa mierne oslabil. Nová priemerná hodnota výmenného kurzu, ktorú respondenti očakávajú za 12 mesiacov, je 40,43 UAH/1 USD oproti 42,18 UAH/1 USD spred štvrťroka. Okrem toho sa podiel respondentov, ktorí očakávajú, že výmenný kurz hrivny zostane v nasledujúcom roku na úrovni 40,00 UAH/1 USD, zvýšil z 19,7 % na 44,3 %.
Zároveň hodnotenie vlastnej súčasnej finančnej a ekonomickej situácie respondentmi, hoci sa zlepšilo, zostáva negatívne: saldo odpovedí bolo “mínus” 11,1 % v porovnaní s “mínus” 16,9 % v prvom štvrťroku. Situácia sa zhoršila v stavebných podnikoch, žiadne zlepšenie nezaznamenali podniky v oblasti energetiky a zásobovania vodou a mierne zlepšenie zaznamenal ťažobný priemysel.
Prvýkrát po piatich štvrťrokoch sa však očakávania podnikov v súvislosti s dynamikou ich finančnej a ekonomickej situácie stali pozitívnymi: saldo odpovedí sa stalo kladným – 9,6 % oproti “mínus” 2,5 % v prvom štvrťroku. Zlepšenie očakávajú podniky všetkých oblastí činnosti a veľkosti z hľadiska počtu zamestnancov, väčšiny oblastí a druhov činností, uviedol NBÚ.
Dodala, že účastníci prieskumu výrazne zvýšili svoje očakávania zvýšenia objemu predaja, a to aj na zahraničnom trhu: príslušné saldo odpovedí sa zvýšilo na 14,5 % a 10,9 % z 2,8 % a 2,0 % v prvom štvrťroku.
Respondenti všetkých typov ekonomických činností očakávajú rast celkového objemu tržieb, najviac však v stavebníctve, spracovateľskom priemysle a obchode (saldo odpovedí 30,0 %, 21,6 % a 21,0 %), upozornila Národná banka.
Podniky Sumskej, Kirovogradskej a Odeskej oblasti očakávajú pokles produkcie, zatiaľ čo v Rivnenskej, Ternopoľskej a Chmelnickej oblasti odhady zostali rovnaké.
Podľa jej údajov sa na pozadí oslabenia očakávaní podnikov týkajúcich sa potreby požičaných prostriedkov v blízkej budúcnosti podiel respondentov plánujúcich vziať si bankový úver znížil na 30,0 % z prvých 35,4 %. Podniky, ktoré si plánujú vziať úvery, rovnako ako predtým preferujú úvery v národnej mene – 79,2 % oproti 79,7 % pred štvrťrokom.
Vysoké úrokové sadzby zostávajú významnou prekážkou pri získavaní nových úverov – 49,7 % odpovedí. Zároveň sa zvýšil vplyv faktora “dostupnosť iných zdrojov financovania” o 5,5 percentuálneho bodu na 42,0 %. Podiel podnikov, ktoré plánujú získať finančné prostriedky v zahraničí, zostal takmer nezmenený na úrovni 7,3 % v porovnaní so 7,4 % v predchádzajúcom štvrťroku.
Národná banka konštatovala, že po prvýkrát za posledných päť štvrťrokov podniky poskytli pozitívne odhady zmien úrovne investičných výdavkov na stroje, zariadenia a zásoby: saldo odpovedí sa zlepšilo na 4,5 % z “mínus” 10,3 % v prvom štvrťroku. Zároveň sa výrazne oslabili pesimistické hodnotenia investičných výdavkov na stavebné práce: saldo odpovedí sa zvýšilo na “mínus” 2,3 % z “mínus” 17,8 % v prvom štvrťroku.
Ukazuje sa, že očakávania podnikov priťahujúcich zahraničné investície z hľadiska ich nárastu v nasledujúcom roku sa naďalej zlepšovali: saldo odpovedí dosiahlo 15,3 % z 11,0 % v prvom štvrťroku. Najvyššie očakávania sú medzi podnikmi dopravy a spojov, ako aj stavebníctva. Podiel respondentov, ktorí plánujú prilákať zahraničné investície v nasledujúcich 12 mesiacoch, teraz dosahuje 23,1 %, pričom štvrťrok predtým to bolo 21,3 %.
Respondenti výrazne oslabili svoje prognózy znižovania počtu zamestnancov vo svojich podnikoch v nasledujúcom roku: saldo odpovedí sa zlepšilo na “mínus” 3,8 % z “mínus” 16,4 % v prvom štvrťroku. Respondenti stavebných a obchodných podnikov teraz očakávajú nárast počtu zamestnancov, zatiaľ čo v doprave a komunikáciách a spracovateľskom priemysle stále prevládajú negatívne hodnotenia.
Ako uviedla Národná banka, účastníci prieskumu očakávajú v budúcnosti nárast nákladov práce na zamestnanca: saldo odpovedí sa zvýšilo na 44,6 % z 35,3 % v prvom štvrťroku.
Spresňuje sa, že štvrťročný prieskum sa uskutočnil v máji tohto roka, zúčastnilo sa ho 660 podnikov z 21 regiónov krajiny. Medzi respondentmi bolo 20,9 % podnikov veľkoobchodu a maloobchodu, 18,2 % spracovateľského priemyslu, 13,9 % poľnohospodárstva, 13,8 % dopravy a spojov, 7,3 % ťažby, 5,2 % energetiky a zásobovania vodou, 3,0 % stavebníctva, 17,7 % ostatných; 32,4 % respondentov boli veľké podniky, 37,4 % stredné, 30,2 % malé.
IDO – súhrnný ukazovateľ očakávaného vývoja podnikov v nasledujúcich 12 mesiacoch. Vypočítava sa na základe výsledkov prieskumov podnikov ako aritmetický priemer bilancií odpovedí týkajúcich sa finančnej a ekonomickej situácie podnikov, celkových tržieb z vlastnej produkcie, investičných výdavkov na stavebné práce, investičných výdavkov na stroje, zariadenia a zásoby, počtu zamestnancov. Hodnota indexu nad 100 znamená prevahu pozitívnych ekonomických nálad v spoločnosti, pod 100 – negatívne ekonomické nálady.