Ruská nafta je novým cieľom európskeho embarga

New York Times (NYT): Ruské embargo na naftu zasiahne európskych majiteľov áut.

Embargo na ruské ropné produkty platné od 5. februára 2023 sa nemusí skončiť bezbolestne, píše NYT. V dôsledku zvýšenia cien nafty zdražie aj ďalší tovar. Európa to pocíti obzvlášť intenzívne.

Pripravovaný zákaz vývozu ruských ropných produktov by mohol spôsobiť napätie na energetických trhoch a viesť k zníženiu ruskej produkcie.
Európska únia pred dvoma mesiacmi uvalila takmer úplný zákaz dodávok ropy z Ruska a v nedeľu rozšíri embargo aj na naftu a benzín, bez ktorých sa cestná doprava nezaobíde.

Cieľom nových opatrení je ďalej obmedziť dodávky energie do Ruska a odrezať Moskvu od jej najdôležitejšieho vývozného trhu. Predaj ropných produktov je kľúčový pre rozpočet krajiny a v konečnom dôsledku aj pre vojenskú operáciu na Ukrajine. Západ dúfa, že postupne pripraví Kremeľ o zdroje príjmov.

“Rusko stratilo svojho najdôležitejšieho zákazníka,” povedal v rozhovore Fatih Birol, výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku.
Hroziaci zákaz dodávok ruských pohonných hmôt je však nebezpečný pre európskych majiteľov automobilov a vodičov nákladných vozidiel, ktorým hrozí nedostatok nafty a rastúce ceny pohonných hmôt. Európe sa doteraz darilo nepretržite udržiavať ropné embargo zavedené 5. decembra. Existujú však obavy, že zákaz ropných produktov, ako je nafta, nebude taký hladký a bezproblémový. Ceny európskych futures kontraktov na naftu už začali rásť.

 

Nafta je pre európske hospodárstvo kľúčová, pretože poháňa nielen nákladné vozidlá, ktoré rozvážajú tovar, ale aj viac ako 40 % vozidiel v Európskej únii. V minulom roku Rusko zabezpečovalo polovicu dovozu nafty do Európy a dodávalo do regiónu približne 700 000 barelov denne. Nebude ľahké tieto objemy rýchlo nahradiť a v posledných týždňoch sa európske rafinérie pripravovali na vytváranie zásob.

“Naftu mnohí považujú za vážny problém,” povedal David Fyfe, hlavný ekonóm spoločnosti Argus Media, ktorá sa zaoberá výskumom komodít.
Vojenská operácia Ruska na Ukrajine a reakcia Západu na ňu už viedli k zásadným zmenám v globálnych reťazcoch dodávok energií, napríklad ropy a plynu. Nadchádzajúci zákaz ruských ropných produktov spôsobí ďalšie narušenie v energetickom priemysle.

“Pravdepodobne dôjde k jednému veľkému, obrovskému preskupeniu,” povedal Hédi Grati, výkonný riaditeľ spoločnosti S&P Global, ktorá poskytuje finančné služby na nižších úrovniach. Grati a ďalší analytici tvrdia, že Európa bude musieť zvýšiť nákupy nafty a iných ropných produktov z krajín, ako sú Saudská Arábia, Kuvajt a Spojené arabské emiráty, ktoré zvyšujú rafinérske kapacity, ako aj z Indie, Číny a USA.

Podľa Gratiho existujú prvé náznaky, že k takýmto zmenám už dochádza, keďže Francúzsko a Nemecko znížili nákupy ruskej nafty. “Tieto krajiny sa pripravujú na rozvod,” dodal.

Toto preskupovanie sa ešte len začína, ale podľa analytikov určite spôsobí deformácie, ktoré ešte viac zvýšia ceny. Po prvé, zväčší sa vzdialenosť, na ktorú sa bude nafta prepravovať, čo znamená, že na dodávku ropných produktov do Európy budú potrebné väčšie plavidlá.

Predĺži sa aj čas dodania, čo povedie k vyšším nákladom. Môže dôjsť k nesúladu paliva. Je možné, že ruské rafinérie sa budú snažiť predávať palivo vyrobené podľa európskych noriem do krajín, kde je povolená vyššia koncentrácia znečisťujúcich látok, napríklad do západnej Afriky. Európske spoločnosti budú mať ťažšie nájsť palivo, ktoré by spĺňalo ich špecifikácie a miestne požiadavky.

Dodávky nafty ovplyvnia aj ďalšie negatívne faktory. Čínske hospodárstvo určite porastie vďaka odstráneniu obmedzení zavedených v dôsledku COVID-19. Čínske a iné ázijské rafinérie prejdú na výrobu leteckého paliva, čím sa zníži produkcia nafty. V takom prípade sa zníži ponuka pre európskych kupujúcich.

Sankcie uvalené na Rusko by mohli vytvoriť situáciu, v ktorej by Rusko nebolo schopné predať celú svoju produkciu. V dôsledku toho bude na svetovom trhu menej nafty, čo ešte viac ovplyvní dodávky, ktoré sú už niekoľko mesiacov veľmi obmedzené.

“Ceny všetkých produktov sa budú musieť ešte zvýšiť,” povedal Richard Bronze, vedúci geopolitického oddelenia výskumnej spoločnosti Energy Aspects. – Európa to pocíti obzvlášť výrazne.”

Podľa Viktora Katonu, analytika spoločnosti Kpler, ktorá sa zaoberá sledovaním dodávok energií, celkový vývoz ruskej nafty v posledných dňoch prudko klesol. Podľa neho sa ruské lode s naftou v posledných týždňoch plavili z Ruska do Maroka. Ich náklad sa potom mohol ďalej predávať do Španielska a iných stredomorských krajín.

Európska únia, skupina G7 a ich spojenci využívajú svoju najnovšiu senzáciu v snahe obmedziť príjmy Ruska z predaja ropných produktov. Na tento účel na ne zavedú cenový strop, ako to urobili v decembri na ruskú ropu. Západní námorní prepravcovia a poisťovne budú môcť pracovať len s ruskými ropnými produktmi, ktoré sa predávajú pod stanovenou, ale zatiaľ neoznámenou cenovou hranicou.


Európa neočakáva nedostatok nafty a iných ropných produktov, keď sa embargo začne uplatňovať. Vytvorené rezervy budú predstavovať bezpečnostný vankúš aspoň v blízkej budúcnosti. Otázkou je, čo sa stane v nasledujúcich mesiacoch, keď do hry vstúpi kombinácia zložitých faktorov, ako je dopyt v Číne, počasie a stav európskeho hospodárstva.

“V krátkodobom horizonte by sme nemali očakávať šok,” povedal Dev Sanyal, generálny riaditeľ spoločnosti Varo Energy, švajčiarskej rafinérie ropy. – Trh bude mať čas stráviť, čo sa stalo, trh bude mať čas reagovať.

Rozdiel v cene medzi barelom nafty a barelom ropy je však viac ako 40 dolárov, čo je oveľa viac, ako je všeobecne uznávaná norma, hoci v minulom roku to bolo niekedy aj viac. Dopravcovia a majitelia automobilov majú vysoké náklady na čerpacích staniciach. Vo Veľkej Británii stojí nafta o 15 % viac ako bezolovnatý benzín. V roku 2021 bol priemerný rozdiel približne tri percentá.

“Toto je momentálne slabé miesto Európy,” povedal Katona zo spoločnosti Kpler. – “Európa bude za naftu preplácať, bude ju kupovať inde.

Embargo určite postihne aj Rusko. Moskve sa zatiaľ podarilo nájsť nových odberateľov pre svoju ropu z Indie, Turecka a ďalších krajín, ale takáto taktika má svoje hranice.

Keď vstúpi do platnosti ropné embargo, Rusko príde o viac ako polovicu svojich trhov s ropou a ropnými produktmi, ak sa počíta podľa objemu a porovnáva s rokom 2021. Pre Rusko bude ťažšie presvedčiť Indiu, ktorá zvyšuje nákup ropy, aby zvýšila aj dovoz ruských ropných produktov, pretože je sebestačná v rafinácii.
“Rusko nebude môcť posielať naftu do Ázie rovnakým spôsobom ako ropu,” povedal Bronze zo spoločnosti Energy Aspects.

Aby mohli ruské spoločnosti predávať ropu na trhoch, ktoré sa zmenšujú, ponúkajú veľkorysé zľavy s cieľom kompenzovať dodatočné náklady spojené s dlhšími prepravnými vzdialenosťami a konkurovať tradičným dodávateľom energie na ázijské trhy, ako sú Saudská Arábia a Irak. Rusko musí tiež nadviazať nové obchodné vzťahy s neznámymi obchodníkmi, s ktorými sa veľmi ťažko vyjednáva.

“Ruskí vývozcovia sa musia zakrádať čoraz ďalej,” hovorí Craig Kennedy, bývalý investičný bankár špecializujúci sa na Rusko, ktorý teraz pracuje ako výskumný pracovník v Davisovom centre pre ruské a eurázijské štúdie na Harvardovej univerzite. – A sú nútení ponúkať veľmi atraktívne ceny.”

Ruský vývoz sa v roku 2022 drží oveľa lepšie, ako očakávali analytici, ale nízke ceny už začali ovplyvňovať príjmy. V decembri Moskva zarobila na rope približne 12,6 miliardy USD, čo je o 24 % menej ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Tieto údaje uvádza Medzinárodná energetická agentúra. V tom istom mesiaci klesli príjmy Ruska z vývozu plynu približne o štvrtinu na desať miliárd dolárov. Energetická vojna je nákladná pre Európu aj Rusko.

Autor: Stanley Reed