Ukrajina: agentúra UNIAN analyzuje korupciu
KYJEV – Komentátor agentúry UNIAN Bohdan Sluckij analyzuje korupciu v Ukrajine.
Finančné noviny prinášajú skrátený preklad jeho analýzy.
Už rok a pol vojny miera korupcie, ktorej úroveň bola predtým na Ukrajine kozmická, len rastie. Cynickí úradníci si dovoľujú míňať rozpočtové prostriedky vľavo a vpravo, pričom nezabúdajú vložiť značnú časť do vlastných bezodných vreciek.
V posledných mesiacoch sa odhalilo množstvo demonštračných prípadov o tom, aké tendre organizujú jednotlivé štátne podniky, inštitúcie a samosprávy počas rozsiahlej vojny. Rozsah „rozptýlenia“ rozpočtových prostriedkov je pôsobivý. A to v podmienkach, keď každá hrivna musí smerovať na potreby Ozbrojených síl Ukrajiny a ochranu civilného obyvateľstva.
Každý si pamätá tieto hanebné odhalenia, keď sa napríklad miestne úrady v okrese Dnipro v hlavnom meste pokúsili kúpiť 300 bubnov pre ukrajinské protiletecké kryty za 900-tisíc hrivien, aby zrejme deťom nebolo smutno čakať na nálet. Našťastie bol tento tender vďaka pobúreniu verejnosti zrušený. Čo poviete na 12 krájačov zeleniny za 130 tisíc za kus a elektrickú panvicu za 720 tisíc hrivien, ktoré sa napriek tomu kúpili. Pravdepodobne by za takéto prostriedky mali byť vybavené umelou inteligenciou a vyrobené z fantastického vyberania finančných prostriedkov.
Ďalším dôležitým nákladom vojny je stožiar v Boryspile, na inštaláciu ktorého sa plánuje vyčleniť až 5 miliónov hrivien. Za rovnaké prostriedky si môžete kúpiť minimálne 50 dronov pre ozbrojené sily.
Letisko Boryspil, počas vojny uzavreté pre Ukrajincov, si objednalo čistenie svojich prázdnych priestorov za sumu takmer 52 miliónov hrivien (a to je 5 obrnených transportérov!).
Nemenej zaujímavou iniciatívou je nákup športového vybavenia pre dedinu neďaleko frontovej línie, ktorej obyvateľstvo v súčasnosti tvorí niekoľko desiatok ľudí, na chvíľu za jeden a pol milióna hrivien! Alebo opraviť štadión vo Volynskom regióne až za 72 miliónov. Ten štadión bude asi pekný…
Toto nie je úplný zoznam príkladov nevoľnosti. Peniaze sa míňajú úplne na všetko – do najmenších detailov.
Napríklad Dnepreská okresná štátna správa Kyjeva, ktorá sa vyznamenala „zlatými“ krájačmi zeleniny a panvicou, kúpila ďalších 70 000 kotúčov toaletného papiera a 60 000 papierových utierok za takmer 3 milióny hrivien (čo by na druhej strane mohlo 10 pick-upov pre ozbrojené sily). Za jeden kotúč papiera, ktorého trhová hodnota nepresahuje 12 hrivien, sa platilo až 16 hrivien, za utierky sa dávalo 18 hrivien (trhová cena je asi 15 hrivien).
A zdá sa, že záchvaty hnačky, ktoré devastujú vrecká daňových poplatníkov, potrápia nielen úradníkov štátnej správy okresu Dnipro, pretože nedávno za 2 milióny 700 nakúpili prostriedky na odstránenie následkov hnačky aj ich kolegovia z okresu Podilskyi. tisíc hrivien (ekvivalent nákladov na 27 dronov).
A toto je len špička ľadovca.
Ak nezbijú bezohľadných úradníkov, zničia Ukrajinu zvnútra, pretože počas nepriateľských akcií jednoducho mrhajú finančnými prostriedkami.
„Zlaté“ záhony a cesty
Jednou z najväčších výdavkových položiek miestnej správy je dnes zlepšenie miest. Na sociálnych sieťach sa aktívne šírili informácie o úprave kvetinových záhonov v Ivano-Frankivskej oblasti za 1,2 milióna hrivien. V mestách Ukrajiny je však veľa takýchto prípadov.
Napríklad nedávno mestská rada Žmeryn v regióne Vinnytsia minula 1 500 000 hrivien (to je 15 dronov) na výsadbu záhonov. Mestské rady Ľvov a Čerkasy zašli ešte ďalej a minuli desiatky miliónov (ekvivalent tuctu pickupov) na podobné účely. Zelené plochy, ktoré potešia oči mešťanov, sú samozrejme dôležité, no vôbec nie v časoch, keď armáda zbiera zo sveta po niti na nákup zbraní a ďalšieho potrebného vybavenia.
Záhony však nie sú jediné. Napríklad v Kyjeve, keď vrcholila vojna, sa aktívne venovali výstavbe. Najmä výstavba mosta na neobývaný Obolonsky ostrov v parku Natálka je v plnom prúde. Podľa kyjevských úradov sa na tento projekt využívajú prostriedky získané od mecenášov. Úprava rekreačnej oblasti na ostrove však budú musieť zaplatiť daňoví poplatníci a podľa investigatívnych novinárov to bude stáť 170 miliónov hrivien. Za zmienku stojí aj kapitálová oprava uzavretého Južného mosta za takmer 200 miliónov (aj keď Viktor Pavlík a jeho milenky budú zrejme spokojní).
Najpopulárnejšou metódou “rozpílenia” rozpočtových prostriedkov sú dnes práce na ceste. Po prvých mesiacoch totálnej vojny vláda pozastavila kapitálové výdavky na opravy ciest, ale zákazníci ciest rýchlo nahradili stratené peniaze, keď boli obmedzenia zrušené. Vlani zaplatili viac ako miliardu hrivien tureckej „Onur Construction International“ a takmer 2 miliardy „Rostdorstroy“ LLC.
(Poznámka Finančných novín: slovom rozpílenie sa v Ukrajine označuje nadmerné čerpania peňazí zo štátneho rozpočtu.)
V roku 2023 sa cestné práce na Ukrajine ešte zväčšili a predražili. Nedávno “Kiyivavtodor” vyhlásil tender na kapitálovú opravu úseku cesty T-10-27 Kyjevského polkruhu od rýchlostnej cesty Zhulyansky po odbočku vo Vyšneve za 1 miliardu hrivien. V pláne je aj rekonštrukcia križovatky ulíc. Bogatyrska zo sv. Polarnaja v okrese Obolon, čo bude stáť 1,3 miliardy hrivien.
Pri jazde ulicami hlavného mesta v každej štvrti môžete naraziť na nekonečné rekonštrukcie. Len posúvanie dlažobných kociek v centre na ulici. Bohdan Khmelnytskyi stojí mesto 8 miliónov dolárov! Naozaj, každý chce jazdiť po krásnych cestách, no keď sa veľké opravy začnú v čase, keď na mesto takmer denne útočia ruské rakety, ktorých úlomky poškodzujú, vrátane novoopraveného povrchu vozovky, také náklady sú, povedzme mierne, nie prioritne. Najmä ak cestári z roka na rok prerábajú tie isté úseky: ako napríklad na veľkom okruhu hlavného mesta.
No nielen v Kyjeve sa pod klzisko vrážajú neslýchané sumy. V Ľvovskej oblasti bol vyhlásený tender za 2,3 miliardy hrivien na prevádzkovú údržbu a priebežnú opravu ciest, ako aj 5,3 miliardy hrivien na ďalšie stavebné a inžinierske práce.
Do konca tohto roka sa plánuje minúť takmer 60 miliárd na opravu ciest po celej Ukrajine (a to je mesačný plat celej našej armády)!
Obchody na úkor armády
Cynizmus situácie umocňuje skutočnosť, že hlavnými sponzormi tejto krvavej hostiny sú všetci Ukrajinci, vrátane vojakov, ktorí dávajú svoje životy za našu slobodu. Faktom je, že 75 percent dane z platov vrátane obhajcov ide do rozpočtov samospráv a len 25 percent ide do štátneho rozpočtu. V Kyjeve je však situácia trochu iná: 60 percent ide do štátneho rozpočtu a 40 percent do rozpočtu hlavného mesta, ale stále sú to šialené peniaze.
V roku 2023 bolo na armádne platy vyčlenených asi 700 miliárd hrivien. Vojenský personál z nich platí daň vo výške 18 %. Teda na aktuálny rok je to na daniach 126 miliárd, z toho podľa približných prepočtov dostanú miestne rozpočty všetkých úrovní asi 90 miliárd hrivien.
Ukrajinská rozpočtová legislatíva zároveň nie je prispôsobená vojenským podmienkam a stále žije v mierových podmienkach.
Ako uviedol v komentári pre UNIAN Oleksiy Kushch, ekonomický expert analytického centra „United Ukraine“, v súčasnosti neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa súm alebo účelu použitia prostriedkov z miestnych rozpočtov.
“Rozpočty miestnych úradov sa nafukujú peniazmi. Bez ohľadu na to, ako zvláštne to počas vojny znie. A predovšetkým – kde sídlia vojenské jednotky. Miestne úrady zároveň nikto neobmedzuje vo vynakladaní týchto prostriedkov,” hovorí odborník. poznamenal.
Aby sa takéto obmedzenie objavilo, musí rozpočtový zákonník ustanoviť výnimky zo stanného práva, ktoré by zakazovali neproduktívne nakladanie s prostriedkami daňových poplatníkov.
“Je jasné, že rekonštrukcia školy v osade, kde žijú napríklad desiatky či stovky žiakov, je nevyhnutnosťou. Ale oprava športoviska v obci pri frontovej línii, z ktorej má časť obyvateľov už odišli, je nepochopiteľné plytvanie potrebnými zdrojmi, ktorých je málo. Bubny, krájače zeleniny a panvice v pumových krytoch za desiatky a státisíce hrivien sú úplne mimo chápania,“ Anatolij Kinakh, prezident Zväzu ukrajinských priemyselníkov. a Podnikatelia, komentáre k úradníckej márnotratnosti.
Jedným zo zdanlivo zrejmých návrhov na zníženie nehospodárnych výdavkov môže byť zníženie financovania miestnych orgánov, ale takýto krok pravdepodobne nepomôže. Potom „bubny“ nekúpi samospráva, ale centrálna vláda – sme realisti. Lebo škandálov je dosť aj na najvyšších úradoch. Stačí spomenúť vajíčka pre armádu po 17 hrivien za kus!
“Ak znížime tok financií do miestnych rozpočtov a presunieme ich na centrálnu úroveň, tak problém nevyriešime. Tu nejde o to, ako prerozdeľovať peniaze medzi centrálny a miestny rozpočet, ale zabezpečiť, aby tieto prostriedky boli sa využívajú v prospech armády.“ – hovorí ekonomický expert Kush.
Jednou z možností prerozdelenia týchto prostriedkov v prospech ukrajinských bojovníkov môže byť vytvorenie špeciálnych fondov, z ktorých by sa prostriedky mohli minúť napríklad na liečbu, protetiku a úpravu ranených, granty na založenie vlastných podniky vojenského personálu vracajúceho sa z frontu alebo na deti ukrajinských obrancov: ich vzdelávanie, rekreácia v táboroch, liečba.
Prostriedky v týchto fondoch by tam mali byť neobmedzene dlho a akumulovať sa.
Odborníci zároveň poznamenávajú, že je lepšie vytvárať relevantné organizácie na miestnej úrovni, pretože dochádza k lepšiemu pochopeniu problémov konkrétnych vojenských jednotiek. Tieto peniaze by nemali ísť do všeobecného rozpočtu. Jedným z návrhov je vytvorenie špeciálnych veteránskych vojenských rád, ktoré by kontrolovali rozdeľovanie vojenských prostriedkov.
Okrem toho musí Najvyššia rada prijať zákon, ktorý zakáže odpisovanie prostriedkov z rozpočtov, ak ich miestne orgány nestihli minúť počas vykazovaného roka.
“Zástupcovia samospráv aktívne míňajú momentálne dostupné prostriedky, pretože chápu, že ak to neurobia, tak na konci roka bude celý zostatok pripísaný do centrálneho rozpočtu. Preto teraz horúčkovito využívajú tzv. Ich úlohou je aspoň nejakým spôsobom minúť peniaze, ktoré majú,“ hovorí ekonomický expert Serhiy Kostiantynov.
A nemalo by to tak byť.
Za posledného 1,5 roka Najvyššia rada prijala desiatky zákonov, no doteraz sa žiadny z nich nezaoberal takou archívnou otázkou, akou je presun ukrajinskej rozpočtovej legislatívy do vojenských liniek. Namiesto toho miestne úrady, ktoré nahromadili toľko peňazí, že nemajú kam ísť, nedávno dostali povolenie na otváranie bankových vkladov. A čo, môžu si to dovoliť, veď teraz je na ich účtoch asi 152 miliárd hrivien – zatiaľ čo Ukrajinci zbierajú posledné drobné na pikapy, drony, prístroje na nočné videnie a lekárničky pre svojich príbuzných na fronte.