Turkistan: nový druh zmrzliny z kobylieho mlieka

TURKISTAN – Žadyra Baidaly, učiteľka Turkistanskej strednej odbornej školy č. 11 vyučujúca v odbore gastronómia, vyrába zmrzlinu a mydlo z kumysu.

Informuje o tom Ministerstvo školstva Kazašskej republiky.

Turkistan   je mesto a administratívne centrum regiónu Turkistan v Kazachstane neďaleko rieky Syrdarja. Kumys  je stredoázijský penivý, štipľavý nápoj s kyslastou chuťou, ovocnej arómy z kvaseného kobylieho mlieka.

Cieľom nového projektu je dokázať, že národná zmrzlina je bohatá na biologické hodnoty a užitočná pre ľudský organizmus. Zmrzlina z kobylieho mlieka sa na rozdiel od iných varí na ohni, jej zloženie sa nemení a používa sa ako čistý prírodný produkt.

“Na našom trhu chýbajú druhy výrobkov z národného a zdravého kumysu. Zmrzlina osloví mladých ľudí aj deti. Vďaka použitiu bioproduktov bude mať pozitívny vplyv na zdravie našich ľudí,” domnieva sa Žaidyra Baidaly.

Podľa učiteľky strednej školy nápoj obsahuje granulované bielkoviny, ktoré majú prirodzené imunitné vlastnosti a sú prospešné pre ľudské zdravie. Zhadyra Baidaly okrem toho začala vyrábať mydlo vyrobené s prídavkom saumalu. Má liečivé vlastnosti pre ľudské zdravie. V budúcnosti bude projekt podporovaný štátom a plánuje sa vývoz ekologických produktov do regiónov Kazachstanu a do zahraničia.

Kumys sa vyrába z kobylieho mlieka. Na jedno dojenie sa získa necelý liter. S výrobou kumysu sa začína spravidla na jar, keď má kobyla prvé žriebä. Kobyly sa pri dojení nepriväzujú, pretože by potom mlieko malo horšiu chuť.

Predtým sa mlieko dojilo do saby (veľký mech z kobylej kože), a potom sa mlieko tĺklo bišpekom (drevená šúľka). Ak sa mlieko nalialo do saby večer, bolo ráno pripravené na použitie o približne 12 hodín. Mech sa vyrábal výhradne z kože kobyly, ktoré uhynuli prirodzenou smrťou a koža sa potom zarábala v zrazenom kumyse.