Trump: nový plán otvorenia krajiny má tri etapy

WASHINGTON – Nové pokyny prezidenta Donalda Trumpa na opätovné otvorenie častí krajiny odporúčajú štátom a lokalitám potvrdiť dvojtýždňový trend symptómov koronavírusu a zdokumentované prípady predtým, ako začnú zmierňovať stavy, pričom sa zabezpečí, že nemocnice majú primeranú kapacitu a dôkladné testovanie. Napisal to portál Politico.

Správa predpokladá, že štáty alebo lokality splnia tieto kritériá zakaždým, keď postupujú v troch fázach. Nepredpisuje cieľové dátumy na stretnutie s každou fázou a úradníci uznali obmedzenia, ktoré by mohli skĺznuť späť, ak dôjde k obnove prípadov.

Nové usmernenia predpokladajú zmiernenie obmedzení v sociálnej oblasti:

Prvá fáza: Reštaurácie, kiná, športové miesta, bohoslužby a telocvične sa môžu znovu otvoriť, ak dodržiavajú prísne spoločenské odstupy. Voliteľné operácie sa môžu obnoviť podľa potreby ambulantným spôsobom.

Školy, ktoré sú v súčasnosti zatvorené, by mali zostať zatvorené a mali by sa zakázať návštevy zariadení a domov pre seniorov. Tyče by mali zostať zatvorené. Vysokorizikové osoby by mali zostať doma.

Druhá fáza: Školy a organizované mládežnícke aktivity, ako sú tábory, sa môžu znovu otvoriť. Môžu sa obnoviť cesty, ktoré nie sú potrebné, a ľudia môžu začať obiehať v parkoch, vo vonkajších rekreačných oblastiach a v nákupných centrách, pričom sa môžu vyhnúť zhromaždeniam viac ako 50 osôb, pokiaľ sa neprijmú nešpecifikované preventívne opatrenia. Reštaurácie, kiná a iné veľké podniky môžu fungovať podľa miernych pravidiel sociálnej distancovania.

Tretia fáza: Zraniteľní jednotlivci by sa mali aj naďalej chrániť a zamestnávatelia by mali aj naďalej podporovať prácu na diaľku, kedykoľvek je to možné. Mali by sa uzavrieť spoločné priestory, v ktorých sa ľudia zhromažďujú v blízkych štvrtiach. Bary môžu pracovať so zníženou obsadenosťou v miestnosti.