Putin: v Rusku sa otvorili dve nové nemocnice, špecializujúce sa nový vírus, riziká sú ešte vysoké

NOVO OGARIOVO – V Rusku otvorili dve nové špecializované lekárske centrá, ktoré pomáhajú ľuďom s infekciou koronavírusu. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil prezident Ruskej federácie Vladimír Putin. Otvorili ich v hlavnom meste Moskva a meste Nižný Novgrod.

Ide o  o nemocnicu s 500 lôžkami v štvrti Voronovskoje v Moskve, kde lekári začnú dostávať pacientov 20. apríla 2020, ako aj multifunkčné zdravotné stredisko ministerstva obrany pre 60 lôžok v meste Nižný Novgorod a od dnes môže fungovať.

Obe tieto centrá vyrástli na zelenej lúke v bezprecedentne krátkom čase, v priebehu niekoľkých týždňov. “Úprimne ďakujem civilným staviteľom a zamestnancom ministerstva obrany,” povedal Putin. Poznamenal, že riziká spojené s vírusom sú dosť veľké. Z porady v Kremli, ktorá bola vo virtuálnom priestore vyplýva, že rozpočet vymedzil 78 miliárd rubľov (750 miliónov euro) na prezbrojenie regionálnych nemocníc. Pacientom s vírusom pomáha v krajine 150 000 zdravotníkov.  V Rusku je systém, že lekári, ktorí prichádzajú do styku s nakazenými ľuďmi, nemôžu bývať so svojim rodinami. Ako napísal denník Novaja gazeta, ktorý založil Michail Gorbačov, v  Moskve ich magistrát na svoje náklady ubytoval v najluxusnejších hoteloch. Každý lekár dostáva tri razy do dňa stravu, ktorú platí magistrát a rozvážajú dobrovoľníci. Stravovanie platia

V Rusku v týchto dňoch prebieha testovanie zdravotníckeho personálu. V krajine sa pripravujú protokoly ku klinickým testom vakcín, ktorými by sa mal liečiť vírus. Novo Ogariovo je sídlo pri Moskve, ktoré je od roku 2000 oficiálnou rezidenciou. V Rusku je k dnešnému dňu, teda k 18. aprílu 32 000 infikovaných ľudí. Dnes pribudlo 4 000.

Mnohofunkcionálne zdravotné stredisko v meste Nižnij Novgorod vyrástlo za niekoľko dní. Nižný Novgorod (Nižnij Novgorod – rusky, doslovný preklad nižné nové mesto)) a piate najväčšie mesto v Rusku po Moskve, Petrohrade, Novosibirsku a Jekaterinburgu. Žije tu asi 1 259 000 obyvateľov . Je sídelným mestom Nižnonovgorodskej oblasti a celého Povolžského federálneho okruhu. Nižný Novgorod leží asi 400 kilometrov na východ od Moskvy.