Tri banky obeťou zlého riadenia finančných rizík
Tri z najväčších bánk v USA sa stali obeťou riskantnej politiky. A vkladatelia začali vyberať svoje vklady.
Finančná kríza v USA sa stupňuje: v krátkom čase bol vyhlásený bankrot troch finančných inštitúcií. Politici sa snažia zabrániť panike prísľubom, že zaručia bezpečnosť vkladov.
Banková kríza v USA sa stupňuje. V nedeľu večer sa bankové regulačné orgány rozhodli uvaliť nútenú správu na newyorskú banku Signature Bank, aby sa riadne uskutočnil jej bankrot. Za posledných niekoľko dní je to už druhýkrát, čo úrady zatvorili finančnú inštitúciu. V piatok nečakane vyhlásili bankrot banky Silicon Valley Bank (SVB). A len niekoľko dní predtým dobrovoľne oznámila svoje zatvorenie finančná inštitúcia Silvergate Capital, ktorá sa špecializuje prevažne na transakcie s kryptomenami. Vo veľmi krátkom čase tak vyhlásili bankrot už tri americké finančné inštitúcie.
Washington sa toho veľmi obáva. Ministerka financií Janet Yellenová, predseda Federálneho rezervného systému Jay Powell a ďalší finanční predstavitelia sa cez víkend zaoberali hľadaním riešenia, ktoré by zabránilo ďalšiemu šíreniu finančnej krízy. Prezident povedal, že vláda “bude brať na zodpovednosť všetkých, ktorí sú za túto nočnú moru zodpovední”.
V nedeľňajšom televíznom rozhovore Yellenová uviedla, že vláda nebude zachraňovať zatvorené banky. Sľúbila, že na to nebudú použité peniaze daňových poplatníkov. Yellenová, členka Demokratickej strany, sa postarala o to, aby si nikto ani len nemyslel, že vláda sa chystá zachraňovať banky peniazmi z verejných zdrojov. Mala na to dobré politické dôvody. Jej strana a vtedajší prezident Obama boli neskôr obvinení z vládnej podpory problémových bánk počas finančnej krízy v roku 2008.