Trhy majú za sebou hrozný polrok, bude to horšie
NEW YORK – Prvých šesť mesiacov roku 2022 prinieslo veľa prekvapení, od neočakávaného nárastu inflácie až po spľasnutie krypto bubliny. Analytici však tvrdia, že to najzaujímavejšie ešte len príde.
Rok prekročil polovicu, no kríza je stále na samom začiatku cesty. Analytici a investori sa obávajú, že zlé správy sa v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov exponenciálne znásobia.
Najdôležitejšie:
- Inflácia
- Najväčší výpredaj na dlhopisovom trhu za štyridsať rokov
- Takmer bezprecedentný kolaps technologických akcií.
- Kolaps v kryptopriemysle
Recesia je hrozbou, ktorú investori celé mesiace ignorujú. Či bude ekonomika schopná odolať tomuto bombardovaniu, alebo sa rozpadne – nikto nevie. Napríklad zákazníci Deutsche Bank sa podľa najnovšieho prieskumu domnievajú, že ekonomická kríza v USA príde s 90 % pravdepodobnosťou a model prognózovania recesie newyorského Fedu jej dáva 4,11 %.
Medzitým sa Američanom vrátia problémy iných krajín. Japonsko môže byť nakoniec nútené ustúpiť a nechať výnosy dlhopisov rásť. Ak sa tak stane, Japonci začnú predávať zahraničné aktíva a investovať do miestnych papierov. V Európe centrálna banka navrhla plán na záchranu Talianska, ale tento príbeh sme si už prešli. Ak regulátor pristúpi k schéme „príliš málo príliš neskoro“, dlhová kríza sa vráti do eurozóny a trhy na to nie sú pripravené.
Nech sa stane čokoľvek, trhy na to nie sú pripravené. Ak dôjde k mäkkému pristátiu, akcie sa stabilizujú a panika z recesie začne miznúť. Ak dôjde k recesii, straty budú obrovské, keďže sa zdá, že investori začali oceňovať v takomto scenári len pred niekoľkými týždňami.
Dobrou správou je, že ceny už dosť klesli a priblížili sa k tomu, čo sa skôr či neskôr stane cyklickým dnom. Index S&P 500 klesol v prvej polovici roka o 21 %, čo je najväčší pokles za šesť mesiacov od roku 1970. V tom čase bola ekonomika v recesii. Dlhodobé štátne dlhopisy stratili 10 %, dokonca aj na výplatách kupónov, čo je najväčšia šesťmesačná strata odkedy Fed Paula Volckera uvrhol ekonomiku do recesie. Toto bolo v roku 1980.
Ako ceny odrážajú riziko recesie
Nie je možné presne povedať, ako trhy oceňujú šancu na recesiu tentoraz. Stratég JP Morgan Nicholas Panigirtzoglou hovorí, že najjednoduchší spôsob, ako izolovať pravdepodobnosť od cenovej akcie, je porovnať poklesy cien s priemerným vrcholom a najnižším priemerom minulých recesií. .
Index S&P 500 klesol o niečo viac ako 20 % a priemerný pokles za posledných 11 recesií bol 26 %, čo znamená, že šanca na recesiu je takmer 80 %.
Veľká časť tohtoročných výpredajov však nesúvisí s rizikom recesie. Aby sme to videli, musíme rozlišovať medzi priamym a nepriamym vplyvom Fedu na hodnotu akcií a dlhopisov.
Priamym účinkom je zvýšenie výnosov dlhopisov a zníženie ocenenia výnosových akcií v ďalekej budúcnosti – medzi ne patria technologické spoločnosti. Tento trend dominoval až do júna: výnosy dlhopisov rástli, rastové akcie padali a lacným „hodnotovým“ akciám sa darilo skvele. Ak vylúčime technologický sektor, ukazuje sa, že cyklické sektory akciového trhu citlivé na ekonomiku do 7. júna zaostávali za defenzívnymi akciami len okrajovo.
Potom sa všetko zmenilo. Investori sa prebudili a spomenuli si na nepriame dôsledky politiky Fedu, ktoré by mohli oslabiť ekonomiku. Toto zjavenie ovplyvnilo akcie iným spôsobom. Slabšia ekonomika znamená nižšiu infláciu, čo ospravedlňuje nižšie výnosy dlhopisov. Zasahuje aj sektory citlivé na cyklus, takže akcie s relatívne nízkym ocenením majú tendenciu trpieť viac ako rastové akcie.
Od 7. júna sa cyklické sektory – najmä ropné a ťažobné akcie – dostali na frak. Počas posledných dvoch týždňov sa strach z recesie vkradol aj na trh štátnych pokladníc, pričom investori veria, že Fed bude v budúcom roku nútený agresívne znížiť sadzby. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov klesli takmer o pol percentuálneho bodu, čo je najväčší pokles od prvého blokovania. Analytici z Wall Street sa tiež ponáhľajú s revíziou svojich predpovedí ziskov po tom, čo príliš dlho ignorovali hrozbu recesie a teraz dobiehajú.
Čo sa deje vo svete
Trh chápe, že ekonomický horizont je skrytý v hustej hmle a zamračené, takže náhly dážď ich nevystraší. Ak však zasiahne búrka hlbokej recesie a vyhodí firemné zisky do kanála, budú stále premočené až na kožu.
Mnohé riziká môžu prísť zvonku. Hedžové fondy vsádzajú na to, že Bank of Japan zruší kontrolu nad dlhopismi, ktoré ich chránili pred sprísňovaním politiky globálnych centrálnych bánk a znižovaním jenu. Ak majú pravdu a nič neprinúti BOJ konať, výnosy japonských vládnych dlhopisov čoskoro vystrelia nahor a rovnako tak aj len. Takýto náhly zvrat by spôsobil zmätok na globálnych trhoch.
Rastúce domáce výnosy a potenciálne devízové straty prinútia armádu japonských retailových investorov urýchlene repatriovať svoj kapitál, čo podnieti jenu a zvýši tlak na rast výnosov štátnych dlhopisov.
Európa má na programe politické riziká. Európska centrálna banka konala proaktívne, aby zabránila kríze v Taliansku. Teraz musí presvedčiť úzky sever, aby prijal dohodu o upísaní dlhopisov krajiny bez uvalenia neprijateľných podmienok na Taliansko. Ak sa mu nepodarí dohodnúť dostatočnú sumu, Taliansko a eurozóna ako celok sa do jesene prepadnú do krízy.
Ostáva nám len dúfať, že recesia bude mierna, až budúci rok, alebo vôbec. Ekonomické údaje však vykresľujú iný obraz a efekt vysokých úrokových sadzieb sa zatiaľ nedostal ani do bežných domácností. Nebezpečenstvo je veľké a trhy naň stále nie sú pripravené.