Ťažba uránu v Kazachstane má značný význam

ASTANA – Ťažba uránu v Kazachstane má pre národné hospodárstvo značný význam . Do roku 2011 bol Kazachstan považovaný za najväčšieho svetového producenta uránu.

Prieskum uránu v Kazachstane začal v roku 1943.  Neskôr, v roku 1970, začala ťažba s pozitívnymi výsledkami, čo viedlo k ďalšiemu prieskumu. Niektoré podzemné bane z 50. rokov 20. storočia zostali, ale sú takmer vyčerpané. V poslednom polstoročí bol Kazachstan hlavným zdrojom uránu pre svetové jadrové programy. Za desaťročie od roku 2001 do roku 2011 sa produkcia uránu v Kazachstane zvýšila o 17 428 ton. Kazachstan má 15 % svetovej produkcie uránu a v roku 2011 bol Kazachstan zodpovedný za 35 % svetovej produkcie. V krajine je 17 uránových baní, maximálna produkcia je však obmedzená na 20 000 ton ročne. 

V súčasnosti sa v šiestich provinciách nachádza 50 ložísk. Zodpovednosť za prieskum uránu pripadá na dve dcérske organizácie ministerstva geológie, „Stepgeology“ v severnom Kazachstane a „Volkovgeology“ v južnej časti krajiny. Hoci neexistuje žiadna národne podporovaná elektrická sieť, v severných oblastiach Kazachstanu pochádza elektrina z Ruska a na juhu z Uzbekistanu a Kirgizska.

Kazatomprom , národná  jadrová energetická spoločnosť vznikla v roku 1997.  Má dohľad nad všetkými jadrovými aktivitami vrátane ťažby, prieskumu a importných/exportných aktivít. Spoločnosť tiež vytvorila silné väzby so zahraničnými jadrovými mocnosťami a spoločnosťou Westinghouse . Dohody sú uzavreté s vládami Ruska, Japonska, Číny, Kanady, Indie a Francúzska. V porovnaní s rokom 2010 a rokom 2009 vykázala viac ako štyridsaťpercentný nárast produkcie uránu a tridsaťpercentný nárast celkovej produkcie uránu.