Ľudia žiadajú odchod premiéra Pašiniana

JEREVAN –  V Jerevane pokračujú protestné akcie: účastníci zhromaždenia na Námestí slobody požadujú rezignáciu arménskeho predsedu vlády Nikol Pašiniana kvôli podpísaniu dohody o Náhornom Karabachu.

Medzi demonštrantmi a políciou vypukli strety a zadržanie. Arménska opozícia oznámila vytvorenie výboru pre národnú záchranu.

Demonštranti skandovali „Nikol je zradca!“ a požadovali jeho rezignáciu. „Ak Nikolu nevylúčime, bude to znamenať, že naši ľudia nemajú dôstojnosť,“ uviedol na zhromaždení expremiér Arménska Vazgen Manukjan, ktorého citovala agentúra RIA Novosti. Zástupca opozičnej strany „Dašnaktsutyun“ („Arménska revolučná federácia“) oznámil vytvorenie výboru pre národnú záchranu.

“Smerujeme do budovy kabinetu. Nikol, musíš odísť! V priebehu niekoľkých hodín musí parlament zvolať mimoriadne zasadnutie a odvolať Pašiniana,” uviedol jeden z organizátorov protestnej akcie, zástupca strany Dašnatsutyun Išchaan Saghatelyan, ktorého citovala agentúra TASS.

Opozícia požadovala, aby Nikol Pašinian odstúpil pred 24:00. Ak sa tak nestane, potom „príslušné rozhodnutie by mal prijať parlament krajiny“. “Počkáme do 24:00, a pokiaľ nedôjde k rezignácii, potom po polnoci zvoláme tlačovú konferenciu a predstavíme naše ďalšie kroky. V každom prípade musí Pašinian odísť,” dodal Išchan Saghatelian.

Ako informovali  v tlačovej službe ministerstva vnútra, ešte pred začatím akcie začali bezpečnostné sily dodávať do kancelárií opozičných politikov a od okamihu začatia akcie začala polícia masívne zadržiavať demonštrantov. Okrem toho došlo k stretom medzi demonštrantmi a strážcami zákona.

Celkom zadržali 129 občanov. Medzi zadržanými je vodca opozičnej strany Prosperujúci Arménsko Gagika Tsarukyana a člena tej istej strany Armana Abovyan. „Prosperujúce Arménsko“ oznámilo, že zbiera podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá má zrušiť účasť Jerevanu na dohode o Karabachu. Poslanec strany Šake Isayan uviedol, že úrady zablokovali všetky cesty vedúce do Jerevanu z týchto regiónov.

Arménska polícia navyše preveruje správy o incidente v kancelárii Nadácie otvorenej spoločnosti pre Arménsko v Jerevane. Na sociálnych sieťach predtým bolo videozáznam zničenia kancelárskych priestorov.

Mesto Jerevan je známe aj tým, že je v názve vtipov, ktoré sú odpoveďami na otázky Rádio Jerevan.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.