Tankery spojené s obchodom s ruskou ropou sa zastavili kvôli sankciám Spojených štátov amerických

Približne polovica tankerov sankcionovaných od 10. októbra nenakladala ropu. Rusko bolo tiež svedkom odmietnutia prepravy gréckymi vlastníkmi tankerov.

Niektoré z obrovskej flotily tankerov, ktoré Rusko používa na prepravu ropy, sú pod ťarchou amerických sankcií, čo je znakom toho, že zásah západných regulátorov by mohol mať na Moskvu hmatateľný vplyv.Približne polovici z 50 tankerov, ktoré ministerstvo financií USA začalo sankcionovať 10. októbra, sa nepodarilo naložiť náklad od ich zaradenia do zoznamu, podľa údajov agentúry Bloomberg, ktoré sledujú každú loď jednotlivo. Najnovšia obeť, vodca NS Sovcomflot, urobila vo štvrtok okamžitý obrat pri pobreží Portugalska, keď Spojené štáty oznámili meno svojho majiteľa. V tom čase smerovala do ruského prístavu pri Baltskom mori.V decembri 2022 zaviedla skupina G7 cenový strop ropy vo výške 60 dolárov za barel, ktorý mal udržať prúdenie ruskej ropy a zároveň pripraviť krajinu o petrodoláre. O dva mesiace neskôr boli zavedené obmedzenia na ropné produkty. Systém sa dostal pod paľbu minulý rok, keď Moskva našla riešenia a niektoré západné spoločnosti pokračovali v preprave národnej ropy – niečo, čo nemali robiť, keď ropa naložená na lodi prekročila prahovú hodnotu.

USA však reagovali prísnejšími sankciami a vyšetrovaním možného porušenia cenového stropu, čo je krok, ktorý prinútil mnohých gréckych vlastníkov tankerov stiahnuť sa z obchodovania s ruskou ropou.

Náklady na prepravu v dôsledku toho prudko vzrástli, pričom ruská ropa sa podľa organizácií, ako je Medzinárodná energetická agentúra, obchoduje s ešte výraznejšími zľavami oproti medzinárodným referenčným hodnotám. Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že ropa v krajine zlacňuje.

Obraz je stále roztrieštený, pretože ministerstvo financií USA uvalilo sankcie po častiach, čo znamená, že niektoré lode možno ešte nedorazili do svojich cieľov.

Z 50 tankerov sankcionovaných od začiatku októbra 18 vzalo náklad. Z toho deväť boli raketoplány a deväť sa zdalo, že vyzdvihuje náklad ako normálne, keďže boli pridané na zoznam. Jeden z nich stále preváža náklad, ktorý vzal na palubu ešte pred uvalením sankcií na neho.

Zostáva 31. Z nich sedem bolo nečinných ešte pred sankciami a tri môžu byť čoskoro naložené. Zostáva 21, ktoré odvtedy nenaložili náklad.

Sankcionované lode

V období od 10. októbra do 12. decembra bolo vymenovaných osem samostatných plavidiel. Ďalších 24 tankerov pribudlo na zoznam 20. decembra, keď ministerstvo financií zakročilo proti spoločnosti SUN Ship Management D Ltd., ktorú vlastní ruská štátna lodná spoločnosť PJSC Sovcomflot. Spoločnosť Hennesea Holdings Ltd. so sídlom v Spojených arabských emirátoch a vlastniaca 18 plavidiel bola na sankčný zoznam pridaná 18. januára. 50. plavidlo, vodca NS, bolo pomenované vo štvrtok.

Všetkých osem lodí schválených v prvej vlne je teraz nečinných, väčšina z nich je nečinná, pretože ich menovalo ministerstvo financií.

Deväť z 24 plavidiel prevádzkovaných spoločnosťou SUN sú špeciálne kyvadlové tankery, ktoré naďalej prevádzkujú svoj rybolov. Ďalší nesie náklad sokolskej ropy, ktorý sa nepodarilo doručiť do Indie. Zvyšných 14 pokračuje v práci.

Až na jeden z 18 tankerov Hennesea, z ktorých jeden bol sankcionovaný už začiatkom decembra, sú momentálne nečinné. Sedem plavidiel už bolo ukotvených alebo nečinných dlho predtým, ako na nich boli uvalené sankcie. Jeden z nich, Nellis, sa používa na skladovanie ropy Sokol, druhý kotví pri tichomorskom prístave Vladivostok.

Zdá sa, že jediný funkčný tanker, Hennesea, čaká v Červenom mori. Loď La Pride s nákladom ruskej uralskej ropy sa 7. februára otočila o 180 stupňov, keď sa priblížila k nebezpečným vodám pri Jemene. Ležal nečinný vo vodách asi 350 míľ severnejšie a stále signalizoval svoj cieľ Qingdao v Číne.

Zostávajúce štyri lode flotily Hennesea, ktoré už viezli ruský náklad, keď na ne boli uvalené sankcie, sú od dodania nákladu nečinné.

Štátna pokladnica blízko cieľa

Priemerná cena ruskej uralskej ropy v čase exportu sa obchoduje s čoraz väčšou zľavou v porovnaní s ropou Brent, ktorá je medzinárodným štandardom.

„Nezávislé agentúry, trhoví analytici a samotní Rusi poukazujú na skutočnosť, že cenové stropy dosahujú oba naše ciele: zbaviť Rusko energetických ziskov, ktoré potrebuje na boj s vojnovým úsilím, a zároveň podporovať stabilitu energetických trhov,“ povedal Eric Van Nostrand. , úradujúci námestník ministra financií USA pre hospodársku politiku.

Utajený charakter ruského obchodu však znamená, že je ťažké s istotou povedať, ako vážne to Moskvu zasiahne.

Keď sa ropa dostane do Indie, rovnaká zľava na ropu Ural sa v porovnaní s ropou Brent skutočne zúži. Existuje tiež obrovský rozdiel medzi vývoznými a dovoznými cenami – a nie je jasné, kto profituje z tohto takzvaného rozpätia ponuky.

Existuje ďalší dôvod na zmätok, pretože dodávky ruského druhu Sokol spotrebiteľom v Indii sa prakticky zastavili po správach o problémoch s platbami za takéto zásielky.

Problémy s dodávkami

Navyše to ovplyvnilo tankery spojené s ruským obchodom.

Za posledné dva mesiace bolo celkovo 14 tankerov prepravujúcich ruskú ropu Sokol do Indie unášaných alebo ukotvených vo vodách východne od Singapuru. Takmer polovica z nich sa otočila, kým došli do cieľa. Medzi 50 sankcionovanými sú tri ropné tankery Sokol.

Cenové stropy uvalené západnými krajinami a sankcie voči niektorým ruským lodným spoločnostiam viedli k problémom so získavaním ropy do indických prístavov, uviedol začiatkom tohto mesiaca indický minister pre ropu Hardeep Singh Puri.

Tieňová flotila

Všetky plavidlá, na ktoré sa v súčasnosti vzťahujú sankcie, boli uvedené za porušenie cenového limitu.

Väčší problém je však v súvislosti s loďami, ktoré úplne prestali využívať západné služby – flotila, na ktorú západné regulačné orgány ešte tak agresívne nezaútočili.

Minulý týždeň britský predstaviteľ uviedol, že krajiny, ktoré podpísali cenový strop, chcú odobrať viac objemov z tejto takzvanej tieňovej flotily a vrátiť ich západným poskytovateľom služieb.

V posledných týždňoch USA a Spojené kráľovstvo zverejnili odporúčania, ktoré načrtávajú časť tvrdšieho prístupu. Obsahuje tipy, ako zvládnuť tieňové flotily a červené vlajky na obídenie limitu.

Rast tieňovej flotily je „trochu nežiaduci“, povedala Olga Dimitrescuová, vedúca cenových stropov ropy v britskom Úrade pre finančné sankcie, v podcaste s poisťovňou NorthStandard.

Tento mesiac sa použije aktualizovaná verzia pravidiel cenového stropu, ktorá vyžaduje, aby vlastníci lodí a poisťovatelia hľadali podrobnejšie informácie o tom, koľko obchodníci skutočne platia za náklad a aké súvisiace náklady na dopravu znášajú. V posledných týždňoch poisťovatelia vydali obežníky, že krytie nebude platné, kým nedostanú potvrdenie o súlade s cenovým stropom, ktorý zahŕňa podrobné dodatočné náklady.