G 7: cenové obmedzenie na ruské výrobky z ropy

Krajiny G7 môžu zaviesť dva cenové stropy na ropné produkty z Ruska

Predstaviteľ organizácie uviedol, že krajiny G7 plánujú zaviesť dva cenové stropy na ruské ropné produkty. Od februára by sa mohla zaviesť možnosť cenového stropu pre produkty, s ktorými sa obchoduje s prirážkou k rope. Agentúra Reuters citovala hovorcu G7, podľa ktorého by sa mohol stanoviť ďalší strop pre výrobky, s ktorými sa obchoduje so zľavou.

Skupinu G7 tvoria Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a USA.

EÚ a USA od 5. decembra 2022  uvalili na ruskú ropu cenový strop 60 USD za barel, čo by podľa odhadov ruského vicepremiéra Alexandra Novaka mohlo viesť k poklesu produkcie ropy o 7 až 8 % v roku 2023.

G7 plánuje zaviesť dva cenové stropy, keďže nafta a parafín sa zvyčajne predávajú s prirážkou k rope, zatiaľ čo vykurovací olej je zlacnený, vysvetlil úradník.

Okrem stropnej ceny 60 USD za barel stanoví G7 od 5. februára aj stropné ceny ruských ropných produktov, ako je nafta, parafín a vykurovací olej. Je však ťažšie stanoviť pre nich cenový strop ako pre ropu, pretože existuje veľa druhov ropných produktov, vysvetlil jeden z predstaviteľov G7 pod podmienkou zachovania anonymity. Poznamenal, že ich cena často závisí skôr od miesta nákupu než od výrobcu.

V reakcii na nové reštriktívne opatrenia ruské orgány koncom roka 2022 zakázali ruským ropným spoločnostiam predávať ropu na základe zmlúv, ktoré priamo alebo nepriamo obsahujú stropný mechanizmus zavedený USA a EÚ od 1. februára 2023. Ruské opatrenia nemajú žiaden vplyv na trh s ropou. Z praxe je známe, že v zmluvách o kúpe ropy nikdy neboli, ani nie sú a ani nebudú ustanovenia o cenovom strope.

Podľa agentúry Argus Media sa ruská ropa Urals, hlavný vývozný produkt krajiny, predávala minulý týždeň v piatok v prístave Primorsk na pobreží Baltského mora za 37,80 USD za barel. To je menej ako polovica ceny futures na ropu Brent v ten istý deň.

Zákaz ropných produktov je ťažšie navrhnúť a implementovať. Nafta a parafín sa v minulosti predávali za vyššie ceny ako ropa, zatiaľ čo vykurovací olej sa predával so zľavou.

Trhy vždy zareagujú pružne. Napríklad ruská nafta, ktorá sa v súčasnosti predáva do Európy, si pravdepodobne nájde kupcov v Latinskej Amerike a Afrike. Zároveň bude Európa pravdepodobne môcť nakupovať naftu z Blízkeho východu a USA, ktoré v súčasnosti predávajú viac do Latinskej Ameriky a Afriky. Úradník, ktorý to označil za posun v obchode cez Atlantik, uviedol, že tento scenár by mohol viesť k vyšším nákladom na dodávky, keďže niektoré náklady by sa prepravovali na dlhšie vzdialenosti.

Ruskí ekonómovia žijúci v zahraničí Sergej Alexašenko a Vladislav Innozemcev, tvrdia, že sankcie v oblasti predaja ropy majú vplyv na ruskú ekonomiku, ale nie taký aby politický režim nebol schopný financovať armádu a súkromné armády.