Svetový vládny dlh v roku 2024 prekročí 100 biliónov amerických dolárov a bude naďalej rásť

WASHINGTON – Podľa správy Fiškálny monitor, ktorú v utorok zverejnil Medzinárodný menový fond (MMF), by globálny verejný dlh mohol v roku 2024 prekročiť 100 biliónov USD.

To je 93 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

Očakáva sa, že v strednodobom horizonte bude naďalej rásť a do roku 2030 by sa mohol zvýšiť na 100 % HDP.

Hrubý domáci produkt (v trhových cenách), skrátene HDP, anglicky gross domestic product (at market prices), skrátene GDP alebo domáci produkt je hodnota všetkých finálnych výrobkov a služieb vyrobených rezidentskými jednotkami sledovaného územia (spravidla štátu) za sledované obdobie (spravidla za rok).

Podľa najhoršieho scenára by však globálny dlh mohol byť takmer o 20 percentuálnych bodov vyšší, než predpokladá základná prognóza, a v roku 2026 by mohol dosiahnuť 115 % HDP.

“Stabilizácia (alebo zníženie) dlhu si s veľkou pravdepodobnosťou vyžiada oveľa väčšie fiškálne úpravy, než sa v súčasnosti plánuje. Teraz je vhodný čas na obnovu fiškálnych rezerv a odklad je nákladný,” uvádza sa v správe.

MMF sa domnieva, že verejný dlh bude naďalej rásť v krajinách, ako sú USA, Spojené kráľovstvo, Brazília, Francúzsko, Taliansko a Južná Afrika.

“Hoci sa predpokladá, že dlh sa stabilizuje alebo klesne v približne dvoch tretinách krajín, zostane výrazne nad úrovňou spred pandémie,” uvádza sa v správe. Krajiny, v ktorých sa stabilizácia neočakáva, predstavujú viac ako polovicu svetového dlhu a približne dve tretiny svetového HDP. Vládne výdavky na riešenie “zelenej transformácie” v oblasti energetiky, starnutia populácie a bezpečnostných problémov pravdepodobne v nasledujúcich rokoch zvýšia fiškálne tlaky, domnievajú sa experti fondu.

“Je čas, aby si vlády urobili poriadok,” povedala Era Dabla-Norrisová, zástupkyňa riaditeľa MMF pre fiškálne záležitosti. – Na zníženie dlhových rizík je potrebný strategický obrat vo všetkých krajinách.”