Švajčiarsky frank, najsilnejšia mena sveta je tiež super konkurencieschopná ekonomika
ŽENEVA – Úspech Švajčiarska ukazuje, že krajina môže prehodnotiť svoju cestu k prosperite
Myšlienka, že USA sa snažia umelo znížiť hodnotu dolára, aby oživili svoju ekonomiku, sa v poslednej dobe v médiách hojne diskutuje. Stojí však za zmienku, že dolár nie je najsilnejšou menou na svete a už mnoho rokov ňou nie je.
Podľa Harvard Growth Lab sa Švajčiarsko radí na prvé miesto medzi hlavnými ekonomikami v „sofistikovanosti“ svojho exportu, ktorý siaha od čokolády a hodiniek až po lieky a chemikálie.
Za posledných 50, 25, 10 a päť rokov bol švajčiarsky frank najvýkonnejšou menou. A dokonca aj v minulom roku, keď niektoré meny utrpeli, švajčiarsky frank zostal lídrom. Žiadna iná mena sa nemôže rovnať jeho stabilite.
Švajčiarsko tiež vyvracia myšlienku, že silná mena môže poškodiť ekonomiku krajiny tým, že jej export bude nekonkurencieschopný. Švajčiarsky export rastie a blíži sa k historickým maximám ako percento HDP (75 %), tak aj ako percento globálneho exportu (približne 2 %).
Globálne zameranie sa na výmenné kurzy môže byť zavádzajúce, pretože sú len jedným z faktorov určujúcich konkurencieschopnosť krajiny. Podobne ako Nemecko a Japonsko v čase svojho rozkvetu, aj Švajčiarsko sa stalo známym výrobou vysokokvalitného tovaru a služieb, za ktoré je zvyšok sveta ochotný zaplatiť prémiu.
Napriek svojej povesti raja pre nelegálny kapitál je švajčiarska ekonomika pozoruhodne dynamická a konkurencieschopná. Už viac ako desať rokov vedie rebríček najinovatívnejších ekonomík OSN, a to ako z hľadiska zdrojov investovaných do inovácií, tak aj z hľadiska návratnosti týchto investícií.
HDP na odpracovanú hodinu je viac ako 100 dolárov, čo je viac ako v ktorejkoľvek z 20 najväčších ekonomík. Jej decentralizovaný politický a ekonomický systém podporuje malé podniky, ktoré tvoria viac ako 99 % švajčiarskych spoločností. Krajina má tiež vysoký podiel globálne konkurencieschopných firiem v odvetviach od farmaceutického priemyslu až po luxusný tovar.
Harvard Growth Lab radí Švajčiarsko na prvé miesto medzi veľkými ekonomikami, čo sa týka „sofistikovanosti“ jeho exportu, čiže úrovne pokročilých zručností potrebných na jeho výrobu. Švajčiarsky export siaha od čokolády a hodiniek až po lieky a chemikálie, čo vyvracia predstavu, že silné meny ničia továrne.
S 18 % HDP je švajčiarsky výrobný sektor jedným z najväčších v rozvinutom svete. Viac ako polovica jeho exportu sú „high-tech“ tovary, čo je viac ako dvojnásobok úrovne v USA. Keďže high-tech tovary sú drahšie, pomáha to Švajčiarsku udržiavať si prebytok bežného účtu, ktorý od začiatku 80. rokov 20. storočia dosahuje v priemere viac ako 4 % HDP.