Švajčiarsko: pokles HDP po dlhom čase rastu

BERN – Hospodárstvo Švajčiarska, ktoré je považované za jedno z najlepších na svete, klesá v  čase uprostred krízy vyvolanej pandémiou koronavírusu a obmedzeniami, ktoré boli kvôli nej zavedené.

HDP krajiny v druhom štvrťroku tohto roka o 7,3 percenta, podobný pokles bol zaznamenaný prvýkrát za niekoľko desaťročí.

Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO) krajiny naznačil, že ide o najprudší pokles od prvého výpočtu ukazovateľov v roku 1980. Podľa analytikov sa v prvom polroku 2020 znížila osobná spotreba o 8,1 percenta, vývoz tovaru o 6,5 percenta a vývoz služieb o 15,3 percenta.

Ekonómovia zároveň robili pesimistickejšie prognózy ekonomiky: predpovedali pokles najmenej o 8,2 percenta. V treťom štvrťroku analytici očakávajú postupné oživenie ekonomického rastu, je však príliš skoro hovoriť o návrate k predkrízovým ukazovateľom. Všeobecne na konci roka očakávajú švajčiarske úrady najsilnejšiu recesiu od 70. rokov.

Podľa nedávnej štúdie Medzinárodného inštitútu pre rozvoj riadenia (IMD) je Švajčiarsko na čele svetového rebríčka konkurencieschopnosti. Singapur, Dánsko, Holandsko, Hongkong, Švédsko, Nórsko, Kanada, Spojené arabské emiráty, USA a Taiwan sa tiež radia medzi najlepšie ekonomiky sveta.