Summers nalieha na Fed, aby pokračoval vo zvyšovaní sadzieb, dôjde k ekonomickej katastrofe

NEW YORK – Pre centrálnu banku by bolo riskantnejšie konať príliš pomaly ako príliš agresívne

Federálny rezervný systém musí pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, aby potlačil infláciu a zabránil ekonomickej katastrofe, varoval Larry Summers.„Máme významný problém s jadrovou infláciou, ktorý sa nevyrieši bez veľmi výraznej úpravy menovej politiky,“ povedal ekonóm  pre Bloomberg.Summers, profesor ekonómie na Harvardskej univerzite, bol ministrom financií za prezidenta Billa Clintona a riaditeľom Národnej ekonomickej rady za prezidenta Baracka Obamu.

Poukázal na rast jadrovej inflácie o viac ako 6 % v auguste, rast nákladov na zložky bývania a prudký nárast miezd pracovníkov, ktorí menia prácu ako dôkaz rastúcich základných cien.

The Economist poznamenal, že ešte pred 15 mesiacmi trhy očakávali, že sadzby budú v polovici roka 2023 stále blízke nule, zatiaľ čo teraz vidia, že sadzby stúpnu z dnešných približne 2,5 % na 4,5 % do budúceho leta.

Myšlienka, že to zmení finančné podmienky, nie je prekvapujúca,“ povedal.

Summers pre Bloomberg povedal, že ak to Fed myslí s obmedzením inflácie vážne, neprekvapilo by ho, keby sadzby dosiahli vrchol nad 5 %. Varoval, že ak bude centrálna banka príliš pomalá na to, aby zvýšila alebo ustúpila zo svojho boja s infláciou, výsledkom môže byť stagflácia, zničujúca zmes spomalenia ekonomiky, vysokej inflácie a rastúcej nezamestnanosti.

„História pozná veľa, veľa prípadov, keď sa politické úpravy inflácie príliš oneskorili, čo viedlo k veľmi významným nákladom,“ povedal. “Neviem o žiadnom významnom príklade, keď centrálna banka reagovala príliš rýchlo na infláciu a musela za ňu zaplatiť oveľa viac.

Okrem toho Summers zaznamenal “extrémnu neistotu” na trhoch s ropou, zemným plynom, motorovou naftou a hnojivami, ktoré sú predmetom ukrajinského konfliktu.

„Veľa inflačného procesu v USA bude závisieť od toho, či ceny ropy zostanú mierne alebo dokonca klesnú (ako varujú geopolitickí experti) – ako to zvyknú hodnotiť trhy – alebo či, ako varujú geopolitickí experti, čelíme nepriaznivým udalostiam a tieto ceny opäť skočia,“ povedal.

Stavebné povolenia pre veterné elektrárne, nižšie ceny liekov, uvoľnenie obmedzení ťažby pre producentov zemného plynu a zníženie ciel na kľúčové dovozy by mohli zmierniť tlak na rast cien, povedal.