ŠÚ SR: chodia podvodníci a zneužívajú sčítanie ľudí

BRATISLAVA – Štatistický úrad SR upozorňuje na podvodné konanie, ktoré bolo zaregistrované v súvislosti s už ukončeným zberom dát v rámci projektu Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB).

Zber údajov od obyvateľov v rámci SODB sa skončil a akýkoľvek pokus navštíviť obydlia obyvateľa pod zámienkou sčítania je potrebné nahlásiť na políciu. Prosíme obyvateľov, aby pod zámienkou sčítania nikoho nevpúšťali k sebe do domov či bytov a takéto aktivity bezodkladne hlásili na políciu.

„Dostali sme podnet od obyvateľky, podľa ktorého dostala list s tvrdením, že zamestnanci štatistického úradu prídu skontrolovať správnosť informácií z SODB 2021 k nej domov a má sa na takúto návštevu pripraviť,“ informovala hovorkyňa SODB Jasmína Stauder.
List mal byť podľa jej informácií dokonca napísaný tak, aby vyvolal dojem hlavičkového papiera ŠÚ SR s uvedenými kontaktmi na inštitúciu. „Štatistický úrad a jeho zamestnanci takúto aktivitu nerealizujú,” zdôraznila J. Stauder. „Zber údajov od obyvateľov bol ukončený, žiadne osobné kontroly doma u obyvateľa sa nevykonávajú a ŠÚ SR ani dodatočne nepožaduje žiadne údaje od obyvateľa,“ dodala J. Stauder.

ŠÚ SR vyzýva obyvateľov, prípadných príjemcov podobných listov, aby pod uvedenou zámienkou nikoho nevpúšťali do svojho obydlia a neposkytovali žiadne osobné informácie. “V prípade takýchto žiadostí je potrebné sa obrátiť okamžite na políciu,” dodala J. Stauder.

Zber údajov v rámci projektu SODB bol ukončený v polovici júna tohto roka.