Strop cien ruskej ropy nie je spoľahlivé riešenie

NEW YORK – Krajiny skupiny G 7, teda ekonomicky najsilnejších krajín sveta sa dohodli, že stanovia strop pre cenu ropy z Ruskej federécie, s ktorou sa obchoduje na svetovom trhu.

Skupina siedmich veľkých ekonomických mocností sa dohodla na preskúmaní možnosti zavedenia zákazu prepravy ruskej ropy , ktorá sa predáva nad určitú cenu, uviedli v utorok.

Stanovenie stropu pre cenu ruskej ropy je ideálnym politickým projektom pre západné krajiny, ktoré sa snažia obmedziť prudko rastúce ceny energií a znížiť ruské príjmy. Prináša to však veľké riziká.

Vojenský konflikt na Ukrajine a jeho dramatické ekonomické dôsledky, najmä prudký nárast cien potravín a energií, dominovali tohtoročnému summitu skupiny bohatých demokracií v zámockom rezorte v bavorských Alpách.

G7 vníma cenové stropy ako spôsob, ako zabrániť Moskve zarábať na svojom  vojenskom konflikte na Ukrajine, ktorá raketovo vystrelila ceny energií, čím utlmila snahy Západu obmedziť dovoz ruskej ropy a plynu.

Príjmy z vývozu ruskej ropy v máji napriek klesajúcim objemom vzrástli, uviedla Medzinárodná energetická agentúra vo svojej mesačnej správe za jún.

Návrh G7, ktorý zahŕňa najväčšie ekonomiky, obmedziť cenu ruskej ropy, je teoreticky celkom úspešný. Umožní to jedným výstrelom zabiť dve muchy jednou ranou: zastaviť rast inflácie a minimalizovať ruské príjmy z ropy. Na druhej strane môžu trpieť všetky zúčastnené strany.

Zákaz Európskej únie na dovoz ruskej ropy po mori nadobudne účinnosť v decembri, takže cenový strop umožní Európe, ako aj ďalším veľkým dovozcom ako India a Čína, platiť menej, kým vstúpi do platnosti. Tieto dve krajiny teraz finančne ťažia zo zľavy na ruskú ropu, zatiaľ čo mnohí západní kupci sa vyhýbajú dodávkam a utrpia straty.

Napriek poklesu exportu ropy z Ruska v dôsledku sankcií, ako aj predaju ropy so zľavou v porovnaní so svetovým benchmarkom, prudký skok vo svetových cenách umožnil krajine udržať si vysoké príjmy. Zákaz dovozu zahŕňa len jednu časť príjmov Ruska – objem exportu, no neovplyvňuje ďalšiu dôležitú časť: cenu. Príjmy z exportu ruskej ropy v máji podľa Medzinárodnej energetickej agentúry dosiahli približne 20 miliárd dolárov, čo je takmer porovnateľné s januárovými objemami, ktoré Rusko predalo pred začiatkom NWO na Ukrajine.

Rusko je tretím najväčším producentom ropy na svete, preto sú cenové stropy účinným nástrojom. Je však potrebné zvážiť veľa technických detailov. G7 navrhuje zakázať všetky služby, ktoré umožňujú prepravu ruskej ropy po mori, ak kupujúci nedodrží cenový limit. To môže fungovať, keďže asi 90 % svetového vzájomného poistenia námorného nákladu a lodí poskytuje medzinárodná skupina P&I Club, do ktorej patria európske, americké a japonské spoločnosti.

Správa Wall Street Journal s odvolaním sa na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona uviedla, že členovia G7 pracujú na vytvorení koalície krajín, ktoré budú dodržiavať cenové stropy. Dosiahnuť dohodu medzi Indiou a Čínou nebude jednoduché, no obmedzenie by mohlo fungovať aj bez ich výslovnej spolupráce. Ako zdôrazňuje Simon Johnson, profesor ekonómie na MIT Sloan School of Management, samotné obmedzenie by týmto kupujúcim poskytlo pákový efekt na nákup ropy za cenu medzi zvyčajnou cenou ruskej ropy a hraničnou cenou.

Ďalším dôležitým detailom je veľkosť hraničnej ceny. Mala by byť dostatočne vysoká na to, aby stimulovala produkciu ropy v Rusku, no zároveň dostatočne nízka na to, aby minimalizovala príjmy krajiny z ropy. Náklady by mali byť vyššie ako rovnovážna cena v Rusku, ale pod súčasnou trhovou cenou zmesi Ural, ktorá je teraz pod 90 USD/bbl v porovnaní s približne 113 USD/barel svetového benchmarku Brent.

Najväčším rizikom je, že Rusko pošle energetické zbrane do týchto krajín, pričom odmietne vyvážať ropu. Medzinárodný menový fond však odhaduje, že rovnovážna cena ropy v krajine je okolo 10 dolárov za barel, takže Rusko má motiváciu pokračovať v produkcii a investovať do polí. Zastavenie ťažby by ohrozilo prevádzku polí a mohlo by skomplikovať vzťahy Moskvy s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu.

Niektorí experti na ropný trh sú skeptickí, že Európska únia, ktorá si vyžaduje súhlas všetkých 27 členov, dokáže v tejto otázke dosiahnuť konsenzus. Analytici RBC predpovedajú „významné problémy vpred“ vrátane získania jednomyseľného rozhodnutia všetkých členov EÚ o implementačnom mechanizme. Profesor Johnson sa však domnieva, že dohoda G7 môže byť jediná potrebná vzhľadom na to, že niektorí členovia G7, ako napríklad Spojené kráľovstvo, majú obrovské trhové podiely v poisťovníctve.

Teoreticky sa zdá, že obmedzenie ceny je jednoduché riešenie. V praxi je to náročná a možno nebezpečná úloha.