Čo týždeň dal: hlavnou témou bankový sektor, vyparilo sa z neho poklesom dlhopisov 600 ml. USD

NEW YORK  – Výsledky inflácie v Spojených štátoch, krach najväčšej banky od finančnej krízy, zvyšovanie sadzieb v Európe, to všetko prinieslo na trh s akciami a dlhopismi tento týždeň značné výkyvy cien.

Už v prvý deň obchodného týždňa výnosy dvojročných štátnych dlhopisov USA zaznamenali najväčší jednodňový prepad za posledné desaťročia. Dvojročný výnos klesol o viac ako pol percentuálneho bodu, čím dosiahol najväčší trojdňový pokles od Čierneho pondelka v októbri 1987.

Otrasy v bankovom sektore spôsobili rýchle prehodnotenie smerovania menovej politiky Fedu. Obchodníci so swapmi v pondelok oceňovali menej ako 60 % šancu, že Fed ešte tento mesiac zvýši sadzby o ďalší 25 bázických bodov. Swap, v preklade vzájomná výmena,  je termínová zmluva, ktorou sa dva ekonomické subjekty zaväzujú vymeniť si medzi sebou buď dohodnuté predmetné aktíva alebo finančné toky za vopred pevne stanovených podmienok.

Dôsledky krachu Silicon Valley Ban prinútili prezidenta Joea Bidena prisľúbiť prísnejšiu reguláciu amerických poskytovateľov úverov a zároveň ubezpečiť vkladateľov, že ich peniaze sú v bezpečí.

Bankový index KBW zaznamenal najväčší jednodňový pokles od začiatku pandémie Covid 19. Súčasťou vládnych opatrení bude aj nový úverový program, ktorý bude podľa predstaviteľov Fedu dostatočne veľký na ochranu nepoistených vkladov.

V utorok sa na trhy vrátila pozitívna nálada. Technologický index Nasdaq vzrástol najviac za posledných 6 týždňov. Obchodníci a investori špekulovali o tom, že najhoršie je už za nami a bankový sektor je stabilizovaný. Celková trhová hodnota spoločností zahrnutých do indexu MSCI World Financials a indexu MSCI EM Financials sa počas piatka a pondelka znížila približne o 465 miliárd USD.

Americké regionálne banky patrili v pondelok k najviac postihnutým, keď sa index KBW Regional Banking Index prepadol o 7,7 %, čo predstavuje najvýraznejší prepad od júna 2020.

Akcie európskych bánk sa po pondelkovom poklese v utorok taktiež stabilizovali. Výnimkou bola Credit Suisse Group AG, ktorá klesla o ďalších 4,4 %. Podľa utorkových údajov štatistického úradu práce v USA sa index spotrebiteľských cien bez potravín a energií minulý mesiac zvýšil o 0,5 % a oproti predchádzajúcemu
roku o 5,5 %.

Ekonómovia považujú tento ukazovateľ, známy ako jadrový index spotrebiteľských cien za lepší indikátor základnej inflácie ako hlavný ukazovateľ. Celkový index spotrebiteľských cien, alebo inflácia (CPI) vo februári vzrástol o 0,4 %, z čoho viac ako 70 % pripadá na bývanie.

V stredu svetové trhy zachvátili výkyvy cien. Paniku vyvolalo vyhlásenie najväčšieho akcionára Credit Suisse, Saudskej národnej banky.  Predseda banky Ammar Al Khudairy na otázku, či je ochotný poskytnúť banke ďalšie peňažné prostriedky, odpovedal, že “v žiadnom prípade.

V dôsledku toho sa dolárové dlhopisy švajčiarskeho veriteľa prepadli až o 40 centov, čo predstavuj zďaleka najhoršie výsledky z celého sveta. Akcie Credit Suisse klesli až o 31 %.

V priebehu dňa, keď kríza otriasla svetovými finančnými trhmi, sa švajčiarske úrady snažili zastaviť škody a večer vydali vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali poskytnúť Credit Suisse v prípade potreby núdzové financovanie.

Výnosy dlhopisov sa globálne prepadli, keďže prehlbujúce sa obavy o finančnú stabilitu prinútili obchodníkov upustiť od stávok na ďalšie zvyšovanie sadzieb a začať počítať so znížením zo strany Federálneho rezervného systému. Započítali pokles americkej základnej úrokovej sadzby do konca
roka o viac ako 100 bázických bodov a zároveň znížili šance na ďalšie sprísnenie zo strany Bank of England a Európskej centrálnej banky.

Vo štvrtok index S&P 500 zaznamenal najväčší jednodňový nárast od januára po tom, ako sa najväčšie banky v USA dohodli, že prispejú First Republic Bank vkladmi vo výške 30 miliárd USD. Akcieregionálneho veriteľa sa pred štvrtkom prepadli o viac ako 60 %, keďže investori špekulovali, že by mohla byť ďalšou, ktorá skrachuje. Index regionálnych bánk uzavrel na vyššej úrovni, v marci tohto roka však stále klesol o viac ako 20 %.

Technologický Nasdaq stúpol o 2,7 % na jednomesačné maximum. Európska centrálna banka pristúpila k plánovanému zvýšeniu úrokových sadzieb o 50 bázických bodov. Depozitnú sadzbu vo štvrtok zvýšila na 3 % to znamená tak, ako to úradníci avizovali od svojho posledného zasadnutia pred šiestimi týždňami a ako to očakávala väčšina ekonómov.

Na otázku, či by najnovšie turbulencie mohli predznamenať opakovanie poslednej globálnej finančnej krízy, Lagardeová odpovedala, že bankový sektor je v oveľa silnejšej pozícii, než v akej bol v roku 2008. Podľa jej slov väčšina predstaviteľov ECB podporila tohto týždňové rozhodnutie.
Zaujímavosťou bolo, že centrálna banka neponúkla veľa informácií o ďalšom postupe.

Od 6. marca sa zo 70 najväčších amerických a európskych bánk vyparilo približne 600 miliárd dolárov trhovej hodnoty. Vedúci pracovníci bánk a analytici tvrdia, že ide o prehnanú reakciu, keďže systém je oveľa lepšie vybavený na zvládanie stresu a centrálne banky zasiahli pomocou vo výške viac ako 200 miliárd USD. Najväčšie americké banky z toho skutočne profitovali, keďže klienti sa snažili so svojimi
vkladmi utiecť do bezpečia.

Regionálne a iné menšie banky predstavujú väčšie riziko ako najväčšie banky. Finančný sektor bol v piatok najväčšou brzdou indexu S&P 500. Credit Suisse v newyorskom obchodovaní klesla po tom, ako agentúra Reuters informovala, že najmenej štyri veľké banky vrátane Deutsche Bank AG obmedzujú obchodovanie s problémovým švajčiarskym veriteľom.

Nasdaq 100 v piatok klesol, napriek dennej strate však tento index smeruje k najlepšiemu týždňu od novembra v dôsledku očakávaní, že Federálny rezervný systém zmierni svoj postup sprísňovania.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoji za zmienku ročná miera inflácie v USA, ktorá sa vo februári 2023 spomalila na 6 %, čo je najnižšia hodnota od septembra 2021.

Európska centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,50 %. Inflácia spotrebiteľských cien v eurozóne bola vo februári 2023 potvrdená na úrovni 8,5 % medziročne, čo je najnižšia hodnota od mája minulého roka. Spotrebiteľský sentiment v USA v marci  2023 prvýkrát po štyroch mesiacoch klesol na 63,4 bodu zo 67 bodov vo februári. Nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti v USA k 11. marcu klesli na 192 tis. z 211 tisíc.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,43 %
DOW JONES: -0,15 %
NASDAQ: +4,41 %
DAX: -4,28 %
Euro Stoxx 50: -3,89 %
NIKKEI: -2,88 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +2,01 %
DOW JONES: -3,88 %
NASDAQ: +11,12 %
DAX: +6,07 %
Euro Stoxx 50: +7,15 %
NIKKEI: +4,75 %

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.