Stiglitz: znižovanie daní zväčšuje nespravodlivosť

Laureát Nobelovej ceny ekonómiu na profesor Columbijskej univerzity Joseph Stiglitz sa domnieva, že “nerovnosť rastie po celom svete a pravicové vlády by mali vedieť, že znížením daní pre najzabezpečenejšie osoby zväčšujú chudobu a nespravodlivosť”. Povedal to v rozhovore pre denník La Republica.

Existuje šesťdesiat dva najbohatších ľudí, ktorí vlastnia rovnaké bohatstvo ako najchudobnejšia polovica svetovej populácie? Je to smutné, ale nie prekvapujúce. Toto je progresívny trend, ktorý nemožno zastaviť: v minulom roku nebol objem najbohatších ľudí vyšší ako 47%.

“Tí, ktorí naďalej považujú Ameriku za model, by sa mali zamyslieť nad tým: táto séria katastrof sa vracia späť do Spojených štátov.” Stiglitz, ktorý získal v roku 2001 Nobelovu cenu za výskum “asymetrických informácií”, ktorý ovplyvnil trhy od doby, keď akciový trh je ovplyvnený napríklad informáciami prijatými vrcholovými manažérmi a “obyčajnými ľuďmi”. Stiglitz dlhodobo študuje nerovnosť a jej deštruktívny vplyv na sociálne rozvoj a verejné blaho: “Sociálna nespravodlivosť dosiahla takú úroveň, že sa stala hrozbou pre demokraciu celého sveta.”

Samozrejme, nerovnosť sa stala konštantou vo väčšine častí sveta. A bezprecedentná kolektívna tragédia v rozvojových krajinách. Spojené kráľovstvo je na americkej ceste, v Nemecku sú veci o niečo lepšie. Iba Austrália bola schopná zaviesť reštriktívne zákony a prinútiť ľudí, aby ich dodržiavali: utužujú nadmernú ekonomickú silu lídrov priemyslu. Poznamenáva Joseph Stiglitz.