Stav okolo eura znervózňuje globálnych investorov
Euro v novembri kleslo o 3,8 % a priblížilo sa k 1 doláru.
Názory analytikov na výhľad sa značne líšia. Trumpove výroky a predpokladané kroky zvyšujú koreláciu medzi americkými akciami a eurom. Euro sa stane ešte volatilnejším, ak bude naďalej klesať na 1 dolár.
V novembri sa euro voči doláru prepadlo približne o 3,8 %. Teraz sa pohybuje okolo kľúčovej hranice 1 dolára, pod tlakom obchodných ciel, ktoré navrhol novozvolený americký prezident Donald Trump, ekonomická slabosť v eurozóne a eskalujúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Investori a obchodníci s menami sú však v názore na budúci vývoj rozdelení. Dolár je tiež zraniteľný voči inflácii a rastúcemu vládnemu dlhu, ktoré podkopávajú dôveru v trhy a americkú ekonomiku. Táto neistota by sa mohla zvýšiť, ak bude euro naďalej klesať, čím sa zvýši hrozba neočakávaných menových pohybov, hovoria analytici. To by mohlo ohroziť populárne obchody založené na páde eura, ktoré stavili na oživenie amerických akcií.
“Dostaneme volatilitu, pretože ľudia si začnú myslieť: prelomíme paritu (euro-dolár) alebo sa to vráti?” – povedal vedúci devízovej stratégie Societe Generale Keith Jax. „Minimálne uvidíme viac diskusií o eure v oboch smeroch a neverím, že tieto nezvyčajne vysoké úrovne vzájomnej korelácie aktív budú pokračovať,“ dodal.
Pokles trhu v auguste začal výkyvmi výmenného kurzu jenu voči doláru, čo zaskočilo hedžové fondy stávkujúce voči japonskej mene. To viedlo k predaju akcií na financovanie maržových výziev. Regulačné orgány varujú pred nestabilitou trhu, ak dôjde k takýmto udalostiam, pričom populárne trhové príbehy sa rýchlo menia v dôsledku vysokej úrovne pákového efektu v systéme.
“Ak narazíme na paritu (euro-dolár), budeme musieť viesť tieto rozhovory znova,” povedal Jax.
Najaktívnejšie obchodovaným menovým párom na svete je euro-dolár. Rýchle zmeny výmenných kurzov môžu narušiť zisky nadnárodných korporácií a vyhliadky na rast a infláciu v krajinách, ktoré dovážajú komodity a vyvážajú tovary ocenené v dolároch. „Euro je benchmarkom,“ povedal šéf globálnej devízovej stratégie Barclays Themos Fiotakis. Mal na mysli, že krajiny citlivé na obchod, ako sú Čína, Južná Kórea a Švajčiarsko, by mohli dovoliť, aby ich meny oslabili voči doláru, ak bude euro naďalej klesať. Poznamenal tiež, že britská libra, ktorá tento mesiac voči doláru klesla o viac ako 2 %, je mimoriadne citlivá na dynamiku eura.
Citlivosť trhu na kurz euro/dolár sa tiež zvýšila po tom, čo menoví stratégovia opísali ako nápor obchodníkov do opčných zmlúv kombinujúcich stávky na výsledky krížovej politiky Trumpa, ako je slabšie euro a vyšší S&P. “Videli sme veľa ľudí, ktorí sa pokúšali investovať do týchto podmienených výsledkov,” povedal Fiotakis. To môže zvýšiť koreláciu medzi menovými pohybmi a trhmi vo všeobecnosti.