Gazprom v roku 2025 neplánuje dodávať zemný plyn do Európy cez Ukrajinské časti plynovodu

MOSKVA / KYJEV – Dohoda o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou vyprší 31. decembra 2024 a ruský plynárenský gigant nerobí plány, ktoré by zahŕňali akúkoľvek možnosť pokračovania dodávok cez Ukrajinu.

Gazprom vo svojich interných plánoch na rok 2025 predpokladá, že po 31. decembri už plyn nebude prúdiť do Európy cez Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na dôverný zdroj oboznámený s plánovacími dokumentmi štátnej spoločnosti. Kyjev vyhlásil, že chce ukončiť tranzitnú dohodu, ktorá by ukončila viac ako polstoročie dodávok plynu zo Sibíri na trhy strednej Európy, ktoré sa začali v časoch Sovietskeho zväzu a boli stabilným zdrojom príjmov pre ruský rozpočet. Zatiaľ čo Ukrajina uviedla, že nebude uvažovať o predĺžení tranzitnej dohody, ktorá Kyjevu zarába až 1 miliardu dolárov ročne na tranzitných poplatkoch, Moskva naznačila, že je otvorená rokovaniam a pokračujúcim dodávkam na tejto trase. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva je pripravená pokračovať v prečerpávaní plynu cez Ukrajinu. Rusko, ktoré bolo pred ukrajinským konfliktom najväčším dodávateľom zemného plynu v Európe, stratilo takmer všetkých európskych zákazníkov, keďže sa Európska únia snaží vymaniť z ruskej energetickej závislosti.

Podľa zdroja agentúry Reuters oboznámeného s plánmi Gazpromu, ktoré ešte neschválilo vysoké vedenie, ruský základný scenár je taký, že v budúcom roku nebude tranzit plynu cez Ukrajinu. Zdroj uviedol, že vývoz ruského plynu do „ďalekého zahraničia“ (výraz Gazpromu pre Európu a Turecko, s výnimkou bývalého Sovietskeho zväzu) v roku 2025 klesne o pätinu na takmer 39 miliárd metrov kubických z viac ako 49 miliárd metrov kubických očakávaný tento rok z dôvodu uzávierky ukrajinskej trasy. To zahŕňa dodávky do Turecka cez plynovody Turkish Stream a Blue Stream a nezahŕňa dodávky do Číny, ktoré by mali v budúcom roku dosiahnuť 38 miliárd kubických metrov cez plynovod Power of Siberia. m. Vývoz ruského plynu do Turecka pravdepodobne neklesne. Od objavenia veľkých plynových polí na Sibíri po druhej svetovej vojne strávili sovietski a postsovietski lídri pol storočia budovaním energetického biznisu, ktorý spájal Sovietsky zväz a potom Rusko s ekonomikami Európy.
Konflikt a výbuch Nord Streamu 2 toto spojenie prakticky zničili a poškodili tak ruskú ekonomiku, ako aj európsku ekonomiku, ktorá je teraz oveľa viac závislá od dodávok plynu zo Spojených štátov. Dodávky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu sú už pomerne malé. Rusko dodalo v roku 2023 cez Ukrajinu približne 15 miliárd kubických metrov plynu – iba 8 % z najvyšších tokov ruského plynu do Európy rôznymi cestami v rokoch 2018–2019. Sovietsky plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod dodáva plyn zo Sibíri cez mesto Sudža v Kurskej oblasti v Rusku. Potom išli zásoby cez Ukrajinu na Slovensko. Asi 14,65 miliardy metrov kubických. m plynu boli dodané cez Sudzha v roku 2023, čo je asi polovica ruského exportu zemného plynu do Európy. Spotreba plynu v EÚ klesla na 295 miliárd metrov kubických. m v roku 2023.