Štátna tajomníčka Bruncková za Fica úspešná podnikateľka, robila aj pre Štátne hmotné rezervy

BRATISLAVA – Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR bola v minulosti úspešnou podnikateľkou. Jej firma  Winton, s. r. o. so sídlom na Mostovej ulici číslo 2 v Bratislave, v rokoch 2018 až 2020 získala  od Trnavského samosprávneho kraja zákazky v hodnote niečo viac ako  142 000 euro. Objednávateľom služieb bol Trnavský samosprávny kraj. Vedie ho bratranec premiéra Igora Matoviča, Jozef Viskupič.

Katarína Bruncková sa narodila sa 22. marca  1979, žije v Bratislave. Katarína Bruncková je absolventkou Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Vysokej školy Danubius. V minulosti pôsobila vo verejnom aj súkromnom sektore, na pozíciu štátnej tajomníčky prichádza z advokácie. Na Ministerstve dopravy a výstavby SR zastrešuje oblasť výstavby, bytovej politiky, cestovného ruchu a vodnej dopravy. V svojom životopise zverejnenom na stránke Ministerstve dopravy a výstavby SR neuvádza, že by bola majiteľkou právnickej kancelárie registrovanej ako firma Winton, s. r. o.

Premiérom Vlády Slovenskej republiky je Igor Matovič, predseda strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Predsedom Trnavského samosprávneho kraja je Jozef Vikupič, bratranec Igora Matoviča.

Jozef Viskupič  pred tromi rokmi 8. apríla 2018 vyhlásil: „Musíme však byť obozretní a budeme si dávať pozor, aby sa neotvorili možné korupčné nožnice. Otvorili sme zároveň tému ,in house’, to znamená, že činnosti, ktoré dokáže zabezpečiť kraj vo vlastných podmienkach, vykonáme doma. Nebudeme obstarávať externe, ale vytvoríme predpolie, aby dané činnosti uskutočňovali naše organizácie, podporíme teda vlastné inštitúcie. Niektoré služby – napríklad opravy ciest – teda zabezpečíme z veľkej časti cez krajskú Správu a údržbu ciest, takže nemusíme platiť firmám z externého prostredia, tak ako to bolo zvykom v predošlom období. Aj viaceré ďalšie služby vieme zabezpečovať sami a zvládneme ich vykonávať vlastnými silami.”

Premiér Igor Matovič po zatknutí Kajetána Kičuru, šéfa štátnych hmotných rezerv napísal slangovým jazyk slovenského podsvetia, že má prvý sklap a slovné spojenie pôjde dole. Dať niekoho dole v podsvetí znamená to, že bude fyzicky zlikvidovaný.

Firma Kataríny Brunckovej poskytovala v minulosti služby mnohým verejnými inštitúciám: Štátne hmotné rezervy (máj 2019, 17 988 eur), Štatistický úrad SR  (február 2019, 240 000 eur), Verejné prístavy (december 2018, 49 999 eur), Štatistický úrad SR (apríl 2018, 204 000), Technická univerzita v Košiciach (december 2016, 3000 eur), Technická univerzita v Košiciach (september 2016, 9000 eur), Technická univerzita v Košiciach (júl 2015, 19 500 eur),  Národná agentúra pre malé a stredné podnikanie (november 2012, 11 640 eur). Kedysi firma pracovala aj pre Fond národného majetku SR. Z centrálneho registra zmlúv nie je zrejmé koľko peňazí  firma Winton, s . r. o. reálne dostala. To, že jej firma pracovala pre Śtátne hmotné rezervy neznamená, že sa podieľala na obhcodoch so súkromnými firmami.

Ako povedal na jednej z tlačových konferencií premiér Igor Matovič, že jeden z prvých dní strávil na Štátnych hmotných rezervách.

Programové vyhlásenie vlády hovorí o novom trestnom čine. Trestný čin prikrmovania podľa vzoru rakúskej úpravy postihne také korupčné správanie, pri ktorom nie je
zrejmá a preukázateľná súvislosť medzi prijatím (poskytnutím) úplatku a konaním v rozpore s povinnosťami, ktoré však môže byť motivované konať v rozpore s povinnosťami. Vláda v tejto súvislosti zváži aj zavedenie trestného činu ohýbania práva podľa vzoru nemeckej úpravy.