ŠÚ SR: odpovede získané výsledky COVID-19
BRATISLAVA – Štatistický úrad SR oslovil 5 530 slovenských domácností na Slovensku v rámci realizácie výberového „Zisťovania o využívaní informačných a komunikačných technológií (IKT) v domácnostiach a u jednotlivcov 2020.“
Z dôvodu mimoriadnej situácie v SR a v súlade s prijatými opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19, ŠÚ SR upravil spôsob zberu údajov a posunul termín realizácie. Ďakujeme všetkým osloveným za to, že vyplnia dotazník, ktorý prináša užitočné a jedinečné dáta pre spoločnosť.
Pracovníci ŠÚ SR pri vykonaní zisťovania o IKT v roku 2020 namiesto osobnej návštevy kontaktujú domácnosti telefonicky a respondenti si môžu vybrať z troch foriem zaznamenania odpovedí: vyplnenie zaslaného pdf dotazníka a doručenie e-mailom, vyplnenie webového dotazníka priamo na internete (prostredníctvom počítača alebo mobilu), prípadne formou telefonických odpovedí nadiktovaných opytovateľovi ŠÚ SR.
Cieľom zisťovania o IKT je zaznamenať úroveň vybavenosti domácností informačnými a komunikačnými technológiami a zistiť úroveň využívania internetu a rôznych technológií jednotlivcami. Zber údajov sa v roku 2020 uskutočňuje vo vybraných 543 obciach, mestách a mestských častiach Bratislavy a Košíc na území všetkých ôsmich krajov SR, v období od 1. júna až do 31. júla 2020. Výsledky umožnia porovnať pokrok a rozvoj informačnej spoločnosti v SR aj v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ.
Čo obsahuje dotazník?
Dotazník na rok 2020 obsahuje otázky pre domácnosti a jednotlivcov napríklad o prístupe k vybraným informačno-komunikačným technológiám v domácnosti, otázky o periodicite a účeloch používania internetu, o využití internetu na vzdelávacie aktivity, o nakupovaní cez internet, resp. o komunikácii s verejnými inštitúciami cez webové služby.
Časť otázok monitoruje využitie nástrojov dostupných cez internet na ochranu osobných a dôverných údajov, využitie postupov identifikácie k online službám vrátane druhov bezpečnostného softvéru.
Súčasne „špeciálny modul internet vecí“ prvýkrát zisťuje na Slovensku využitie inteligentných zariadení alebo systémov ovládaných prostredníctvom internetu v rámci tzv. inteligentnej domácnosti, ako napríklad zariadenia zamerané na optimalizáciu spotreby energie ako termostaty, merače spotreby energie, bezpečnostné kamery, zavlažovacie systémy pre záhradu, ďalej inteligentné spotrebiče ako vákuové roboty, chladničky, kávovary, alebo aj fitness náramky, virtuálni pomocníci, zariadenia pripojené na internet pre potreby zdravotnej alebo lekárskej starostlivosti atď.