Čo týždeň dal: ECB neskončila so zvyšovaní sadzieb
FRANKFURT / NEW YORK – Podľa člena Rady guvernérov Pabla Hernandeza de Cos bude Európska centrálna banka musieť pokračovať vo zvyšovaní nákladov, ak sa naplnia najnovšie prognózy inflácie.
„Ak sa potvrdí základný scenár z marcových projekcií máme stále čo robiť, aby sme sa uistili,že inflačné tlaky budú potlačené,“ povedal šéf španielskej centrálnej banky. Aktuálne ECB čelí situácii, keď sa celková inflácia výrazne spomaľuje, avšak základný ukazovateľ (jadrová inflácia), ktorý vylučuje volatilné prvky ako sú energie a potraviny len nedávno dosiahol ďalší rekord.
Niektoré zložky jadrovej inflácie začínajú vykazovať určitú stabilizáciu, údaje však naznačujú, že proces zvyšovania inflačných tlakov stále nie je ukončený. Čoraz viac predstaviteľov ECB však uvádza, že zvyšovanie sadzieb sa čoskoro skončí a preto na ich poslednom zasadaní začalo panovať napätie. Po zvýšení sadzieb o 350 bázických bodov od
júla minulého roka, ECB teda naďalej zvažuje o koľko bodov bude musieť ešte sadzby zvýšiť a hlavne akým tempom, pretože spomínaná jadrová inflácia stále láme rekordy.
V utorok chýbala volatilita technologickým firmám. Nasdaq 100 sa pohyboval medzi ziskami a stratami a ku koncu obchodovania klesol a uzavrel už piatu seansu v strate z posledných šiestich, keďže obchodníci zvažovali pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb v máji.
Index S&P 500 sa zvýšil, aj keď na benchmark pôsobili akcie technologických spoločností. Výnosy dlhopisov sa zvýšili, pričom dvojročné štátne dlhopisy citlivé na menovú politiku vzrástli nad 4 %. Objavujú sa trhliny v raste akcií na rok 2023, keďže hedžové fondy a ďalší špekulanti zhromažďujú najhlbšiu krátku pozíciu od novembra 2011, keď bol znížený úverový rating USA.
Údaje Bank of America Corp. ukázali, že investori za posledné dva týždne predávali americké akcie vo všetkých oblastiach, keďže sa pripravujú na stredajšie zverejnenie inflácie. Výrobca vakcíny proti Covid-19 Moderna skĺzol po neúspechu pri experimentálnom očkovaní proti chrípke.
V stredu bola zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia centrálnej banky v Spojených štátoch. Ročná miera inflácie v USA sa v marci znížila na 5 % z predchádzajúcich 6 %. Medzimesačne sa však index zvýšil o 0,1 %. Zďaleka najviac k rastu prispel index ubytovania, ktorý vykompenzoval prudký pokles cien energií. Ročná miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky ako sú potraviny a energie, sa však v marci 2023 zvýšila na 5,6 %
zo 14-mesačného minima 5,5 % v predchádzajúcom mesiaci.
Výsledok jadrovej inflácie ale zodpovedal trhovým odhadom a na medzimesačnej báze sa jadrové spotrebiteľské ceny v marci 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,4 %, čo bolo mierne spomalenie rastu oproti 0,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Investori na správu reagovali pozitívne. Výnosy štátnych dlhopisov klesli, index S&P 500 otvoril rastom a dolár počas dňa prehĺbil straty.
Tohtoročné rozhodnutie OPEC+ znížiť ťažbu ropy, už po druhýkrát od Bidenovho letu do Saudskej Arábie v lete minulého roka, keď sa snažil o jej zvýšenie, môže byť len začiatkom. Toto oznámenie z 2. apríla zvýšilo ceny ropy približne o 5 USD za barel. Z vlastných prognóz OPEC vyplýva, že škrty ešte v tomto roku prehĺbia nedostatok dodávok. To znamená, že inflácia bude vyššia a riziko recesie je väčšie, ako by inak bolo – pretože spotrebiteľom, ktorí míňajú viac na energie, zostane menej peňazí na iné veci. Saudská Arábia potrebuje ceny ropy na úrovni 50 – 55 USD za barel, aby mohla financovať svoj dovoz a kompenzovať odliv finančných prostriedkov.
Vo svete meniacich sa geopolitických spojenectiev sa Saudská Arábia odpútava od Washingtonu. Saudská Arábia určuje úroveň ťažby ropy v koordinácii s Ruskom.
Keď chceli zmierniť napätie s regionálnym rivalom Iránom, obrátili sa na Čínu, aby sprostredkovala dohodu – pričom USA zostali mimo hry. Inými slovami, vplyv Západu na ropný kartel je najnižší za posledné desaťročia.
Tri obrovské americké banky, ktoré v piatok začali štvrťročné správy o hospodárení v tomto odvetví, hľadajú spôsoby, ako profitovať zo zvýšenia sadzieb, ktoré v marci prispelo ku krachu banky Silicon Valley a spôsobilo, že klienti regionálnych veriteľov sa predháňajú v presúvaní nepoistených vkladov do bezpečných prístavov.
Spoločnosť JPMorgan zaznamenala prekvapivý nárast vkladov o 2 % napriek tomu, že analytici predpovedali širší
presun sporiteľov k investíciám s vyšším výnosom. Citigroup sa mohla pochváliť jedným z najlepších obchodov s pevnými výnosmi za posledných desať rokov, keďže klienti reagovali na zmenu sadzieb.
A všetky tri firmy uviedli, že príjmy z úverov oproti predchádzajúcemu roku poskočili po zvýšení sadzieb Federálnym rezervným systémom. Napriek tomu piatkové správy ponúkli menším firmám niekoľko pozitívnych informácií a ukázali, že aj keď veľké banky začínajú vkladateľom vyplácať viac, zatiaľ nezvyšujú konkurenciu.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ukazovateľ Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v marci 2023 zvýšil na 33,9 bodu z 31,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, maloobchodné tržby v Eurozóne vo februári klesli medziročne o 3,0 % a medzimesačne klesli o 0,8 % v súlade s očakávaniami z predchádzajúcich revidovaných +0,8 %. Index spotrebiteľských cien v USA sa v marci 2023
medzimesačne zvýšil o 0,1 %, čo predstavuje spomalenie a je pod očakávaniami analytikov, ktorí očakávali 0,2-percentný nárast, výnos 30-ročných dlhopisov Nemecka bol podľa mimoburzových medzibankových kotácií výnosov na úrovni 2,41 %.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: + 0,80 %
DOW JONES: + 1,20 %
NASDAQ: – 0,29 %
DAX: + 1,85 %
Euro Stoxx 50: + 2,15 %
NIKKEI: + 3,54 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 7,74%
DOW JONES: + 2,23 %
NASDAQ: + 15,85 %
DAX: + 13,53 %
Euro Stoxx 50: + 15,74 %
NIKKEI: + 9,19 %
Adam Cicák, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.