SpaceX: dominancia na trhu s vesmírnymi nosičmi
WASHINGTON – Spoločnosť SpaceX v prvej polovici tohto roka úspešne uskutočnila 21 komerčných štartov.
To je 64 % z celkového počtu štartov na celom svete a už teraz sa blíži k číslu spoločnosti za celý minulý rok. Situácia na trhu je taká, že spoločnosť Ilona Muska sa stala faktickým monopolom v oblasti vesmíru. V dohľadnej budúcnosti sa to pravdepodobne nezmení.
Elon Musk založil spoločnosť SpaceX v roku 2002 s cieľom uskutočniť svoj odvážny sen o vyslaní človeka na Mars. Doteraz sa mu to nepodarilo a loď Starship, ktorá bola na tento účel navrhnutá, v apríli tohto roku štyri minúty po štarte explodovala. Technické zlyhania, nehody, pokusy a chyby sú však neoddeliteľnou súčasťou stavby takých zložitých zariadení, ako sú vesmírne rakety. A Ilon Musk nemá dôvod byť rozrušený – jeho spoločnosť má už teraz dominantné postavenie na trhu a za každý komerčný štart zarába desiatky miliónov dolárov.
Spoločnosť SpaceX za prvých šesť mesiacov tohto roka uskutočnila 21 úspešných komerčných štartov. To sú takmer dve tretiny z celkového počtu štartov na svete. Za celý rok 2022 uskutočnila spoločnosť Ilona Muska len 27 štartov, čo znamená, že tento výsledok bude tento rok pravdepodobne prekonaný. Táto štatistika navyše nezohľadňuje štarty na obežnú dráhu satelitov Starlink – divízie samotnej spoločnosti SpaceX.
Ostatné spoločnosti jednoducho nedokážu vypúšťať rakety tak často a tak lacno, konštatuje WSJ. Najbližším konkurentom SpaceX v počte štartov je novozélandská spoločnosť Rocket Lab. Tá má tento rok na konte až päť štartov – štyrikrát menej ako SpaceX. Ďalšia v poradí je Indická organizácia pre vesmírny výskum s tromi štartmi za šesť mesiacov. Všetci ostatní majú na konte maximálne jeden komerčný štart alebo žiadny.
Všetci hlavní konkurenti spoločnosti SpaceX sú zaneprázdnení stavbou vlastných rakiet novej generácie. Práce na nich prebiehajú už niekoľko rokov, ale žiadna z nich ešte nebola vypustená. Patrí medzi ne Vulcan Centaur od United Launch Alliance, spoločný podnik Boeingu a Lockheed Martin, New Glenn od Blue Origin Richarda Bransona a Ariane 6 od francúzskej ArianeGroupe. Ariane 5 uskutočnila svoj posledný let v histórii túto stredu 5. júla 2023. Nie je známe, kedy bude pripravená raketa novej generácie.
Spoločnosti SpaceX pomohli aj protiruské sankcie uvalené po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Zákazníci, ktorí sa spoliehajú na štarty rakiet Sojuz, sú teraz nútení obrátiť sa na iných prevádzkovateľov.
SpaceX má ťažké rakety Falcon 9 a superťažké rakety Falcon Heavy, ktoré sa spoločnosť nakoniec naučila používať viackrát. Jeden štart Falconu 9 stojí zákazníka 67 miliónov dolárov a Falconu Heavy 97 miliónov dolárov. Existuje aj možnosť “zdieľania rakiet” – objednať si vynesenie užitočného nákladu na obežnú dráhu spoločne s inými zákazníkmi. Cena je 6,5 tisíca dolárov za 1 kg nákladu na Falcon 9.
Deutsche Bank odhaduje, že celosvetové príjmy z vypustení v roku 2022 budú predstavovať 8 miliárd dolárov. Do roku 2025 by sa táto suma mohla zvýšiť na 13 miliárd dolárov, z čoho leví podiel bude pochádzať od spoločnosti SpaceX. A práve teraz sa spoločnosť Ilona Muska zaoberá vývojom rakety Starship. Peniaze zo súčasných štartov zase idú na jej vývoj.