Uzbekistan: najväčším obchodným partnerom Čína

TAŠKENT – Akých je desať najväčších obchodných partnerov Uzbekistanu?

Krajina predstavila 10 najvýznamnejších obchodných partnerov Uzbekistanu. Po januári až máji 2023 sa na prvom mieste umiestnila Čína s hodnotou 4,5 miliardy USD. Podľa štatistického úradu za Čínou nasledovali Rusko a Kazachstan s 3,8 a 1,9 miliardami USD.

Za uvedenými tromi krajinami nasledovali:

Turecko – 1,3 miliardy USD;
Kórea – 1,0 miliardy USD;
Nemecko – 894 miliónov USD;
Kirgizsko – 419 miliónov USD;
Turkménsko – 364 miliónov USD;
Francúzsko – 332 miliónov USD;
Afganistan – 328 mil. USD.

V období január – máj 2023 dosiahol zahraničný  obchod Uzbekistanu 25,8 miliardy USD, z čoho 10,5 miliardy USD predstavoval vývoz a 15,3 miliardy USD dovoz.

Uzbekistan, dlhý tvar Uzbecká republika, je štát nachádzajúci sa v Strednej Ázii. Hlavné mesto je Taškent. Na západe a severe susedí s Kazachstanom, na východe s Kirgizskom a Tadžikistanom, na juhu s Afganistanom  a  Turkménskom. Je bývalou zväzovou republikou Sovietskeho zväzu, člen Spoločenstva nazávislých štátov.

Spoločenstvo nezávislých štátov alebo skrátene SNŠ, rusky Содружество Независимых Государств – Sodružestvo nezavisimych gosudarstv; anglická skratka. skratka „CIS“, je medzinárodná organizácia združujúca väčšinu z bývalých zväzových republík Sovietskeho zväzu. Viac pozri tu.