Societe Generale vidí hlavné finančné riziko 2024

PARÍŽ – A nie je to recesia USA, Čína alebo vyššia, či nižšia inflácia a úrokové sadzby.

Rok 2023 sa niesol v znamení dvoch makroekonomických prekvapení: po prvé, Spojené štáty sa neprepadli do recesie a po druhé, Čína nevykázala silné oživenie napriek zrušeniu obmedzení proti Covidu, píše globálny stratég Societe Generale Albert Edwards.

“To vyvoláva otázku: Na čo by mali investori počítať v roku 2024?” – pýta sa odborník. “Pre mňa vidím jednu obrovskú bublinu, ktorá by mohla prasknúť v roku 2024.”

V minulom roku sa objavil ChatGPT, ktorý generoval rozsiahly rast na americkom akciovom trhu, pripomína stratég. Toto rally bolo poháňané strachom investorov, že premeškajú šancu využiť nové prelomové technológie umelej inteligencie.

„Hnacou silou nadvýkonnosti amerických technologických akciových indexov bola Magnificent Seven: Alphabet, Amazon, Apple, Meta Platforms, Microsoft, NVIDIA a Tesla,“ píše Albert Edwards.

Váha technologických spoločností v indexe S&P 500 je dnes taká vysoká, ako bola v lete 2000 na vrchole dot-com bubliny. A prémia, za ktorú sa obchodujú cenné papiere „Sedem veľkolepých“, je v oblasti historických maxím: vyššia bola len v tom istom lete roku 2000, poznamenáva expert.

Väčšina popredných bánk na Wall Street, vrátane Citi a Goldman Sachs, vidí predpoklady pre ďalšiu vyššiu výkonnosť v amerických technologických akciách. Albert Edwards však zaujíma oveľa opatrnejší postoj.

„Rozumiem všetkým argumentom pre pokračujúci rast na americkom akciovom trhu. A niektoré z nich dokonca vyzerajú vierohodne,“ píše odborník. -“Ale vieš čo? Pracujem na trhu štyridsať rokov a toto všetko som už počul.”

Takže hlavným „seizmickým šokom“ v roku 2024, ktorý „šokuje investorov až do ich jadra“, nemusí byť recesia v USA alebo Číne, ani vyššia/nižšia inflácia alebo úrokové sadzby, povedal Edwards.

„Nie, hlavným prekvapením, ktoré pošle šokovú vlnu na všetky finančné trhy, môže byť prasknutie bubliny v akciách amerických technologických spoločností, ktoré spustí kolaps celého akciového trhu v USA,“ varuje stratég.