Škandinávske meny rastú po tom, čo centrálne banky Švédska a Nórska zvýšili úrokové miery

ŠTOKHOLM – Inflácia mala prednosť pred ekonomickým rastom

Meny Švédska a Nórska vo štvrtok vzrástli po tom, čo centrálne banky oboch škandinávskych krajín zvýšili úrokové sadzby.

Švédska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4 %, ako sa očakávalo, a uviedla, že možno bude musieť urobiť viac, aby infláciu znížila na 2 %.

Nórska centrálna banka nasledovala tento príklad o pol hodinu neskôr a zvýšila sadzby o 25 bázických bodov na 4,25 %, ale prekvapila obchodníkov a analytikov, keď povedali, že v decembri pravdepodobne opäť vzrastú.

Švédska a nórska koruna po týchto rozhodnutiach vzrástli voči euru aj doláru.

Euro naposledy kleslo o 0,19 % na 11,853 SEK, zatiaľ čo dolár klesol o 0,18 % na 11,114 SEK.

Dolár klesol o 0,1 % na 10,778 NOK, zatiaľ čo euro kleslo o 0,12 % na 11,48 NOK.

Európska centrálna banka signalizovala zastavenie zvyšovania sadzieb, zatiaľ čo americká centrálna banka v stredu ponechala svoju referenčnú sadzbu nezmenenú, ale uviedla, že v tomto roku by sa ešte mohla opäť zvýšiť. Očakáva sa, že Bank of England oznámi svoje konečné zvýšenie sadzieb cyklu neskôr vo štvrtok.

 

Švédsko

Riksbank zvýšila svoju menovú sadzbu na ôsmich po sebe idúcich stretnutiach s cieľom bojovať proti prudko rastúcej inflácii, ktorá v decembri minulého roka vyvrcholila na úrovni viac ako 10 %.

Celková inflácia bola v auguste 4,7 %, čo je stále výrazne nad cieľovou hodnotou 2 %.

“Udalosti sa preto uberajú správnym smerom, ale inflačné tlaky vo švédskej ekonomike sú stále príliš vysoké,” uviedla centrálna banka vo vyhlásení.

“Výhľad základnej úrokovej sadzby naznačuje, že by sa mohla ešte zvýšiť.”

Programové vyhlásenie bolo v súlade s očakávaniami v prieskume agentúry Reuters.

Riksbank tiež oznámila, že sa rozhodla poistiť časť svojich devízových rezerv. Domnieva sa, že švédska mena je podhodnotená.

Riksbank čelí dileme.

Rýchlo rastúce úrokové sadzby viedli k nižšej inflácii a pomalšiemu ekonomickému rastu. Očakáva sa, že ekonomika tento rok vykáže jeden z najhorších výkonov v Európe.

Mnohé domácnosti už teraz zápasia s vyššími splátkami hypoték. Ceny domov prudko klesli a niektoré komerčné realitné firmy majú problémy so splácaním dlhov, čo vyvoláva obavy o finančnú stabilitu.

Príliš skoré ukončenie cyklu sprísňovania by však mohlo umožniť zakorenenie vysokej inflácie, čo by pre Riksbank sťažilo dostať ju späť pod kontrolu.

Švédska koruna nedávno dosiahla rekordné minimum voči euru, čo spôsobilo rast cien dovážaného tovaru.

Nórsko

Nórska centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov (bps) na 4,25 %, aby obmedzila infláciu, ako sa všeobecne predpokladalo a neočakávane uviedla, že v decembri pravdepodobne opäť vzrastie.

Všetkých 30 ekonómov vopred oslovených agentúrou Reuters očakávalo vo štvrtok zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov a väčšina účastníkov predpovedala, že to bude vrchol dvojročnej sprísňovacej kampane Norges Bank.

“Pravdepodobne dôjde k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, s najväčšou pravdepodobnosťou v decembri,” uviedla vo vyhlásení guvernérka Ida Walden Bach.

Centrálna banka dodala, že úroková sadzba by mala zostať okolo 4,50 % do roku 2024.

Len päť ekonómov v prieskume agentúry Reuters očakávalo, že sadzby v tomto roku dosiahnu 4,50 %.

Nórska ročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa náklady na energie, bola v auguste 6,3 %, čo je pokles z júnového maxima 7,0 % a zostáva nad 2 % cieľom banky z februára 2022.

Očakáva sa, že jadrová inflácia v roku 2024 klesne na 4,7 %, uviedla Norges Bank, oproti predchádzajúcej prognóze 4,6 % v júni.

“Výsledok tohto stretnutia bol jednoznačne na strane jastrabov. Vyšší rast miezd a dlhšia inflácia sú kľúčovými dôvodmi pre úpravu sadzby smerom nahor,” uviedli analytici Nordea Markets v poznámke.

Hoci je nórska koruna podľa historických štandardov slabá, od júna oproti širokému košu mien posilnila o približne 6 % na základe váženého obchodu.

(S použitím materiálov tlačovej agentúry Thomson Reuters)