Situácia na Slovensku sa vymyká kontrole a je to čisto vina vládnych politikov, šéfredaktor Tabery
PRAHA – Slovensko šokoval atentát na premiéra Roberta Fica.
Politici ako napríklad predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko sa vraj snaží situáciu zneužiť v politickom boji a cíti príležitosť zatočiť s médiami. „Na tlačovej konferencii ministri vnútra a obrany hovoria: poďme zjednocovať spoločnosť a zbaviť sa nenávisti. A potom dodajú, že za to môžete vy, vy máte krv na rukách,“ dodáva.
„O médiách a opozícii hovorí ako o ošípaných a potkanoch, s ktorými treba zatočiť. Vulgárne skandovali s davom proti slovenskej prezidentke. Keď jej poštou chodili nábojnice a vyhrážali sa jej dcéram, tak sa nad tým usmievali. Tok nenávisti šiel primárne od týchto politikov,“ pokračuje Tabery.
Zaznievajú tiež hlasy, že je potrebné pripraviť zákony, ktoré budú ešte tvrdšie voči médiám. Bývalý minister spravodlivosti a predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin dokonca navrhol rozpustenie strany Progresívne Slovensko: „Vysokí vládni úradníci s týmto názorom súhlasia. Situácia sa dramaticky vymyká kontrole a je to čisto vina vládnych politikov.“
Prelom? Skôr k horšiemu
Podľa Taberyho teraz hrozí členom opozície aj ľuďom z médií či mimovládneho sektora oveľa väčšie nebezpečenstvo ako predtým a ich kontrolná rola sa sťažila.
„Možno by vám to nepovedali nahlas, ale myslím, že obavu (o život) majú aj vzhľadom na to, čo už sa na Slovensku niekoľkokrát stalo. Slovensko zažilo vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj šialenú vraždu z nenávisti proti ľuďom LGBT komunity pri klube Tepláreň. X ľudí bolo napadnutých, pretože mali byť nejakí aktivisti. Priestor pre násilie tu bohužiaľ je,“ usudzuje.
Priekopy v slovenskej spoločnosti sú vraj oveľa hlbšie ako v tej českej. „Je to na obrovskú spoločenskú terapiu, ktorá by bola na roky. Ale to je ťažké vo chvíli, keď sa s nenávisťou stále pracuje ako s politickým nástrojom. Potom je ťažké upokojovať tú atmosféru,“ konštatuje.
Tabery sa pritom nedomnieva, že by atentát na Fica mohol byť prelomom, po ktorom by u politikov došlo k sebareflexii a upokojeniu rétoriky:
„Prianie by hovorilo, že áno, ale skúsenosť hovorí nie. Po vraždách vždy na chvíľočku došlo k upokojeniu, ale za chvíľu sa to zase rozvíri. Podľa mňa je to ako droga – akonáhle zistíte, že strašenie a agresivita na spoločnosť funguje, tak sa to ťažko opúšťa. Môže sa totiž ukázať, že nič viac za tým nie je. Podľa tých prvotných reakcií by som povedal, že to bude mať skôr opačný efekt,“ uzatvára.
(Titulná fotografia: šéfredaktor Rešpektu Erik Tabery | Foto: Tomáš Vodňanský , Český rozhlas)