Šéf Bundesbanky tvrdí, že Nemecko je obzvlášť zraniteľné voči clám Spojených štátov amerických

FRANKFURT NAD MOHANOM  – Nemecko je obzvlášť zraniteľné voči americkým obchodným clám, ktoré by mohli poškodiť rast ekonomiky, ktorá už dva roky za sebou utrpela pokles, uviedol v pondelok prezident Bundesbank Joachim Nagel.

Na podujatí vo Frankfurte poukázal na dlhotrvajúcu slabosť nemeckého exportne orientovaného priemyslu spôsobenú okrem štrukturálnych problémov aj stratou konkurencieschopnosti na svetových trhoch a ich podielu v dôsledku dotácií na výrobu v Číne a rastúcich výrobných nákladov v samotnom Nemecku, a to aj na pozadí rastúcich cien energií.

Táto slabosť viedla k tomu, že HDP Nemecka v roku 2024 klesol druhý rok po sebe, prvýkrát od roku 2003. V roku 2024 sa ekonomika krajiny očistená o infláciu a kalendárne faktory zníži o 0,2 %, povedal Nagel a dodal, že situácia sa tento rok pravdepodobne výrazne nezlepší.

Decembrová prognóza Bundesbank naznačuje, že rast nemeckého HDP v roku 2025 bude len 0,2 %, zatiaľ čo v júni sa odhadoval na 1,1 %.
Vyhliadky do budúcnosti sú plné vysokej neistoty, ktorú ešte zhoršila zmena politiky v Spojených štátoch, povedal Nagel.

Nemeckú exportne orientovanú ekonomiku tvrdo zasiahne americký protekcionizmus, dodal a pripomenul, že v roku 2023 bolo Nemecko v absolútnom vyjadrení najväčším európskym exportérom do USA.
Decembrová prognóza nezohľadňuje možné dôsledky obchodnej politiky Trumpovej administratívy, Bundesbank ich však modelovala s prihliadnutím na nedávne vyhlásenia a opatrenia, ako aj na sľuby, ktoré dal Trump počas predvolebnej kampane.

Okrem toho boli zohľadnené ohlásené daňové úľavy a dôsledky rozsiahlych deportácií imigrantov zo Spojených štátov, ako aj potenciálne odvetné clá od obchodných partnerov Spojených štátov a všeobecný nárast makroekonomickej neistoty na tomto pozadí.

Modelovanie ukázalo, že nielen nemecká ekonomika, ale aj samotné Spojené štáty americké budú trpieť zmenou politiky Washingtonu.

“Strata kúpnej sily a zvýšenie nákladov na vstupy by prevážili akúkoľvek konkurenčnú výhodu, ktorú by americký priemysel mohol získať z ciel,” povedal Nagel “Protekcionizmus znižuje blahobyt všetkých dotknutých krajín.”