OECD: globálna podniková daň sa dočasne odkladá

PARÍŽ / NEW YORK – Implementácia najvýznamnejších zmien v globálnom zdaňovaní za storočie bude trvať dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo, píše The Wall Street Journal.

V roku 2021 sa takmer 140 štátov pod záštitou Organizácie pre hospodársky rozvoj a spoluprácu (OECD) dohodlo na zavedení minimálnej dane vo výške 15 % pre veľké spoločnosti. Okrem toho budú musieť „digitálne“ firmy platiť dane v krajinách, kde žijú ich zákazníci, hoci tam nemusia byť fyzicky prítomní, na rozdiel od maloobchodu alebo výrobných podnikov.

Nové pravidlá, pôvodne sľúbené do polovice roku 2022, sa pravdepodobne nevypracujú skôr ako budúci rok. Potom bude musieť každá krajina hlasovať za ich schválenie. Oneskorenie zvyšuje riziko, že niektoré vlády stratia trpezlivosť s týmto procesom a presadia svoje vlastné národné dane pre veľké americké technologické spoločnosti, ktoré sú hlavnými cieľmi novej dane, uvádza článok WSJ.

Európska únia ani Spojené štáty zatiaľ neprijali vhodné zmeny v daňových zákonoch. Maďarsko stiahlo svoju podporu minimálnej dane, takže EÚ nemôže pokročiť v realizačnom pláne, aj keď ostatných 26 členov bloku tento krok podporuje.

V piatok americké ministerstvo financií oznámilo, že sa chystá vypovedať zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Maďarskom.

Na to, aby globálna dohoda vstúpila do platnosti, budú musieť americkí zákonodarcovia schváliť návrhy administratívy amerického prezidenta Joea Bidena, no v roku 2023 môže byť Kongres pod úplnou alebo čiastočnou kontrolou republikánov.

Generálny tajomník OECD Matthias Kormann v správe pre ministrov financií G20 označil prvý polrok 2023 za „tvrdý termín“ pre nové daňové pravidlá.

OECD sa domnieva, že oneskorenia pri revízii pravidiel zdaňovania právnických osôb sú spôsobené nepredvídanými ťažkosťami spojenými s úplne novým spôsobom posudzovania daňových záväzkov a opustením princípov storočnice. Kormann poznamenal „revolučný charakter konceptu“ a uviedol, že rokovania zostávajú intenzívne. Zároveň priznal, že meškanie procesu sklame vlády tých krajín, ktoré sa dlhodobo snažia o zmeny pravidiel.