Satelity Spojených štátov amerických krochkajú

Vladimír Putin komentoval pozastavenie účasti USA na zmluve o strelách stredného a krátkeho dosahu. Spojencov Washingtonu v tom, že mu pochrochtávajú. Podľa portálu denníka RBC použil toto znenie v správe Federálnemu zhromaždeniu.

“Ako sa správajú v skutočnosti?” Putin povedal o Američanoch: “Samotní porušujú všetko a potom hľadajú ospravedlnenie a hľadajú vinníkov, a mobilizujú aj svoje satelity – tie opatrne, ale napriek tomu pochrochtávajú Američanom.”

“Bolo potrebné úprimne povedať a nepoužívať falošné obvinenia na vystúpenie,” povedal Putin o zrušení platnosti zmluvy. Ak Spojené štáty dodajú do Európy rakety so stredným a krátkym dosahom, pokračoval: “Rusko bude musieť vytvoriť a nasadiť zbrane, ktoré môžu byť použité nielen v oblastiach, kde vzniká bezprostredná hrozba, ale aj v oblastiach, kde sa nachádzajú rozhodovacie centrá “.

“Sme pripravení na rozhovory o odzbrojení, ale už nebudeme klopať na zatvorené dvere,” skonštatovala hlava štátu.

Putin tiež sľúbil, že prvá bezplilotná jadrová ponorka Poseidon s neobmedzeným dosahom bude na jar spustená na vodu. Hlava štátu oznámila vývoj zbrane tohto typu v správe Federálnemu zhromaždeniu vlani. Povedal, že “Poseidon” môže niesť jadrový náboj, vyvinúť obrovskú rýchlosť, čo umožní rýchle prekonanie vzdialenosti medzi kontinentmi a plávanie vo veľmi veľkej hĺbke.