Samuel Vlčan novým ministrom pôdohospodárstva

BRATISLAVA – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vedie od dnešného dňa Samuel Vlčan. Do funkcie ho vymenovala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Samuel Vlčan vyštudoval medzinárodné vzťahy na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO). Právnické vzdelanie získal na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas pracovnej kariéry pôsobil v oblasti práva a bankovníctva. Viedol právne oddelenia HVB Banky a Slovenskej sporiteľne. HVB Bank Slovakia, a.s. vznikla v roku 1994. V roku 2007 sa zlúčila s UniCredit Bank Slovakia a.s.  V rámci skupiny Slovenskej sporiteľne bol v Realitnej spoločnosti Slovenskej sporiteľne. Podľa výpisu z Obchodného registra to bolo od 10. júla 2009 do 9. júla 2009. To znamená mínus jeden deň. Dnes už firma neexistuje. Jej hrubá marža bola pri zániku podľa spoločnosti Finsat mínus viac ako 150 %. V rámci skupiny Slovenskej sporiteľne pôsobil aj vo firme Faktoring Slovenskej sporiteľne, a.s. od 27. marca 2006 do 1. júla 2009. Firma zanikla zlúčením s inou firmou. Vo firme Leasing Slovenskej sporiteľne, a.s. bol konateľom od 20. júla 2009 do 5. júla 2015. Spoločnosť zanikla. V čase zániku bola je zadlženosť viac ako 68%. V Obchodnom registri je záznam o jej dobrovoľnom výmaze.

V Bosne a Hercegovine bol generálnym manažérom, zodpovedným aj za regionálne organizačné a finančné riadenie spoločnosti Hypo Alpe-Adria Bank. Táto banka sa dostala do problémov. Dnes je to Heta Asset Resolution A.G. alebo „zlá banka“, ktorá bola zvyškovým majetkom pôvodnej spoločnosti Hypo Alpe-Adria-Bank International A.G., ktorá bola demontovaná v roku 2014.

Následne pôsobil na pozícii generálneho manažéra Sberbank Slovensko.  Najväčšia komerčná banka v Ruskej federácii Sberbank kúpila na Slovensku dcérsku banku Volksbank a premenoval ju na Sberbank Slovensko. Následne ju ruská banka predala skupine Penta Investment.

(S využitím zápisov v Obchodnom registri Slovenskej republiky na stránke www.orsr.sk a stránky spoločnosti Finsat)