Samarkand: summit Organizácie turkických štátov

TAŠKENT – V uzbeckom meste Samarkand sa dnes začal summit Organizácie turkických štátov.

Organizácia turkických štátov ( OTŠ), predtým nazývaná Turkická rada alebo Rada pre spoluprácu turkických štátov, je medzinárodná organizácia zahŕňajúca významné nezávislé turkické krajiny : Azerbajdžan , Kazachstan , Kirgizsko , Turecko a Uzbekistan . Ide o medzivládnu organizáciu , ktorej hlavným cieľom je podpora komplexnej spolupráce medzi turkicky hovoriacimi štátmi. Prvýkrát to navrhol kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v roku 2006 bola založená 3. októbra 2009 v Nachčivane . Generálny sekretariát sídli v Istanbule .

Pozorovateľskými štátmi sú Maďarsko a Turkménsko . Maďarsko získalo štatút pozorovateľa v roku 2018, zatiaľ čo Turkménsko získalo štatút pozorovateľa v roku 2021. 

Počas 8. summitu v Istanbule (12. novembra 2021) sa rada reformovala na organizáciu, ktorej názov sa zmenil na Organizáciu turkických štátov.

Turkické jazyky sú jedna z vetví altajských jazykov, ale niekedy sa považujú za samostatnú jazykovú rodinu.

Mapa rozšírenia turkických jazykov. Prameň: www.wikipedia.org.

Summit sa venuje téme „Nová éra pre turkickú civilizáciu: Smerom k spoločnému rozvoju a prosperite“ vytvorí platformu na vysokej úrovni pre diskusiu o intenzívnej agende organizácie, kde lídri prijmú rozhodnutia o mnohých dôležitých otázkach. ako aj finalizovať rôzne dohody a oficiálne dokumenty projektov OTS v oblasti hospodárstva, obchodu, dopravy a ciel.
Okrem toho na samite, ktorý bude pre organizáciu predstavovať ďalší významný míľnik, vedúci predstavitelia rozpracujú kľúčové otázky mnohostrannej spolupráce medzi členskými a pozorovateľskými štátmi v rôznych sférach a vymenia si názory na viaceré politické a hospodárske udalosti v regióne i mimo neho.

Na konci programu summitu prejde úradujúce predsedníctvo organizácie z Turecka do Uzbekistanu a hlavy štátov zapíšu Samarkandskú deklaráciu spolu so sériou uznesení vrátane menovania manažérov na sekretariáte OTŠ.

Pred sumitom sa 10. novembra 2022 stretla  v Samarkande Rada ministrov zahraničných vecí OTŠ, aby urobila záverečné práce na bodoch programu a dokumentoch, ktoré majú podpísať hlavy štátov.

Zaznamenala sa dôležitosť interakcie v obchodnej a hospodárskej sfére. V tejto súvislosti sa zdôraznila existencia príležitostí na rozvoj bilaterálnej aj multilaterálnej spolupráce medzi turkickými krajinami v sektore palív a energetiky, dopravy a komunikácií a v priemyselnom sektore.

Ministri zahraničných vecí zdôraznili, že rýchlosť udalostí vo svete a zmeny v medzinárodných vzťahoch si vyžadujú neustále prispôsobovanie OTŠ modernej realite. Strany vyzvali na nadviazanie systematického dialógu o strategických otázkach s cieľom konsolidovať úsilie pri riešení dnešných narastajúcich výziev a hrozieb.

Ministri opätovne potvrdili svoj záväzok dodržiavať princípy otvorenosti, rovnosti a vzájomného rešpektu, ako aj rozširovať mnohostranné vzťahy v rámci OTŠ. Zdôraznili svoj postoj, že skoré urovnanie afganskej situácie je jedným z najdôležitejších faktorov pre udržanie a posilnenie bezpečnosti a stability v priestore OTŠ.

Rada ministrov zahraničných vecí OTŠ. Prameň: New Central Asia.

Summit v Almaty, ktorý bol prvým turkickým summitom organizovaným v rámci organizačného rámca Turkickej rady. Usporiadal 20. – 21. októbra 2011 prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev a zúčastnili sa ho prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev, prezidentka Kirgizska Roza Otunbajevová a Turecký podpredseda vlády Bekir Bozdag.

Preambula Nachčivanskej dohody menovite opätovne potvrdzuje vôľu členských štátov dodržiavať ciele a zásady zakotvené v Charte Organizácie Spojených národov a definuje hlavný cieľ Organizácie turkických štátov ako ďalšie prehlbovanie komplexnej spolupráce medzi turkicky hovoriacimi štátmi. ako aj spoločné prispievanie k mieru a stabilite v regióne a vo svete. Členské štáty formálne potvrdili svoj záväzok voči demokratickým hodnotám, ľudským právam, zásadám právneho štátu a zásadám dobrej správy vecí verejných.

Keďže jej zakladajúca zmluva definuje komplexnú spoluprácu medzi turkickými štátmi ako hlavný cieľ organizácie a raison d’être, Organizácia turkických štátov pracuje na rôznych projektoch. Projekty sú zoskupené do šiestich procesov spolupráce, ktorými sú: ekonomika, kultúra, vzdelávanie, doprava, clá a diaspóra . Príklady projektov zahŕňajú založenie Tureckej univerzitnej únie  a napísanie spoločnej učebnice dejepisu. Organizácia turkických štátov tiež pracuje na spôsoboch, ako podporiť hospodársky rozvoj v zaostalých regiónoch členských štátov. Sekretariát spája ministrov hospodárstva, ministrov školstva, ministrov dopravy, vedúcich colných správ a iných vyšších úradníkov z rôznych ministerstiev a agentúr s cieľom pracovať na spôsoboch podpory spolupráce v príslušných oblastiach. Pred predložením ministrom a vedúcim správ vypracúvajú pracovné skupiny projekty a otázky spolupráce. Jedným z nedávno spustených projektov je vytvorenie mechanizmu užšej spolupráce medzi turkickými diaspórami na celom svete.

V novembri 2020 kirgizský minister zahraničných vecí Ruslan Kazakbaev na stretnutí s tureckým ministrom Mevlütom Çavuşoğlu poukázal na to, že členovia Organizácie turkických štátov musia posilniť svoje ekonomické vzťahy, musia založiť spoločný investičný fond a vybudovať jeho centrum v Kirgizsku .  Bagdad Amreyev navštívil ministra financií a financií Turecka Lütfiho Elvana a strany hovorili o založení Spoločného investičného fondu.  V septembri 2021 na stretnutí turkických ministrov zodpovedných za hospodárstvo strany rokovali o uskutočniteľnosti činnosti spoločného investičného fondu    a dohode o založení fondu.