Rýchly lomenár NBS Slabý výkon ekonomiky pokračuje, zamestnanosť si drží úroveň
Slovenská ekonomika vzrástla o 0,3 % medzištvrťročne. Slabší výkon ovplyvnil pravdepodobne utlmený priemysel a spomaľovanie spotrebiteľského dopytu. Zamestnanosť zostáva stabilná.
Konštatuje to Rýchly komentár Národnej banky Slovenska. Nie je to oficiálne stanovisko centrálnej banky. Autormi komentára sú Viera Mráziková a Michal Doliak.
Ekonomika opäť podrástla len mierne, očakávaný impulz z oživenia európskej ekonomiky a nábehu novej produkcie v priemysle sa zrejme nedostavil (graf 1). Zlepšenie rastu v Európe potiahli spotrebitelia, ktorých apetít posilnilo aj konanie letnej olympiády. Slovenská ekonomika však z týchto impulzov zdá sa neprofitovala, naopak pretrvávajúce trápenie priemyslu bolo vidieť aj vo výkone slovenských producentov. Hoci sa situácia v septembri zlepšila, nedokázali už vykompenzovať straty z letných mesiacov (graf 2). Navyše slabý dopyt po elektromobiloch pravdepodobne spomalil aj očakávaný nábeh novej produkcie automobilov.
Pozitívnou správou ostáva vývoj domácej spotreby, no aj tá už stráca na dynamike. Rast reálnych príjmov sa postupne zmierňuje s ustupovaním inflácie. Entuziazmus z uvoľnenia napätých rozpočtov domácností asi postupne opadával a ľudia si začínali pravdepodobne viac strážiť svoje výdavky.
Graf 1: Vývoj reálneho HDP a predikcia NBS (medzištvrťročná zmena v %, s. o.)
Zdroj: ŠÚ SR, výpočty NBS. Poznámka: V októbri došlo k benchmarkovej revízii národných účtov, ktorá nebola zahrnutá v predikcii NBS.
Graf 2: Vývoj mesačných ukazovateľov (index 4. Q 2019 = 100, s. c., s. o.)
Poznámka: V októbri došlo k benchmarkovej revízii národných účtov, ktorá nebola zahrnutá v predikcii NBS
Zamestnanosť v druhom štvrťroku naďalej zostáva stabilná (graf 3).
Graf 4: Vývoj počtu zamestnaných v priemysle službách (mesačné údaje za vybrané odvetvia, index, 1Q2019=100)
Nevýrazný nárast pracujúcich nezmenil celkový pohľad na zamestnanosť v treťom štvrťroku. Z mesačných dát je vidieť, že aj v tomto štvrťroku pokračuje trend z predchádzajúcich období, keď klesá počet pracujúcich v priemysle a rastie zamestnanosť v službách (graf 4). Príchod pracovnej sily zo zahraničia podporuje domáci pracovný trh a vyvažuje ponuku a dopyt v oblasti zamestnanosti.