Ruský rubeľ sa stal najziskovejšou svetovou menou uprostred pádu amerického dolára v dôsledku ciel
MOSKVA – Rubeľ rastie napriek sankciám a globálnej nestabilite.
Ruský rubeľ vykázal pôsobivý rast a prekonal aj tie najspoľahlivejšie aktíva. Prísna monetárna politika Moskvy a slabnúci dolár vytvorili jedinečnú finančnú situáciu, ktorá prinútila globálnych investorov prehodnotiť svoje názory.
Rekordne vysoké úrokové sadzby vo výške 21 % podporujú ruský rubeľ, keďže Moskva bojuje s infláciou. Ruský rubeľ sa stal najziskovejšou menou sveta, keďže colná vojna Donalda Trumpa podkopáva finančné trhy.
Podľa údajov agentúry Bloomberg sa rubeľ od začiatku tohto roka po prudkom poklese dôvery v americkú menu posilnil voči doláru o 38 %. Jeho výkonnosť výrazne prekonala nasledujúce svetové meny, švédsku korunu a švajčiarsky frank, ktoré vzrástli o 13 a 11 percentuálnych bodov. Ruská mena dokonca predbehla zlato, tradičné bezpečné útočisko pre všetkých globálnych investorov v turbulentných časoch, ktoré od začiatku aktuálneho roka zdraželo o 23 %. Striebro zdraželo o 12 %.
Posilňovanie rubľa je spôsobené tým, že dolár sa dostal pod tlak kvôli obchodnej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá podkopala dôveru investorov. Ruský rubeľ podporujú okrem iného rekordne vysoké úrokové sadzby. Kľúčová sadzba centrálnej banky je 21 % ročne. Ruská banka prijíma opatrenia na obmedzenie inflácie a na podporu vojnovej ekonomiky Vladimíra Putina. Kremeľ sprísnil menové kontroly, zakázal zahraničným spoločnostiam presúvať svoje aktíva z Ruska a požaduje, aby mali finančné prostriedky na špeciálnych účtoch.
“Na rozdiel od väčšiny mien rozvojových ekonomík je rubeľ odolný voči odlevu kapitálu, a to aj napriek odchodu zahraničných investorov,” uviedla hlavná ekonómka T-Investments Sofya Doneck. “Kapitálové kontroly ochránili Rusko do značnej miery,” dodala.
Posilňovanie rubľa v rámci sankcií sa časovo zhodovalo s globálnym oslabením dolára v dôsledku obchodných vojen a rizika recesie v USA. Generálny riaditeľ JPMorgan Jamie Dimon povedal, že recesia zostáva „najpravdepodobnejším výsledkom“ pre americkú ekonomiku, zatiaľ čo generálny riaditeľ BlackRock Larry Fink povedal, že americká ekonomika oslabila natoľko, že by mohla začať skĺznuť do recesie. Obchodníci predpovedajú slabší dolár do konca tohto roka. Zároveň sa rozdiel medzi počtom takzvaných call a put opcií voči doláru podľa údajov Bloomberg zúži na najnižšiu úroveň od marca 2020.
Morgan Stanley, jedna z najväčších bánk na Wall Street, predpovedala, že euro voči doláru posilní a dosiahne 1,20. Výmenný kurz eura k doláru od januára vzrástol o 9 % a dosiahol 1,13 USD. Britská libra posilnila o 6 % na 1,32 USD.
Investori boli ohromení prudkým poklesom dolára a súčasným rastom výnosov amerických štátnych dlhopisov. Analytik Barclays Emmanuel Makonga povedal, že to bol “zlý koktail pripomínajúci rozpočtovú krízu Spojeného kráľovstva z roku 2022”. Výnosy dlhopisov však klesli po tom, čo americký prezident Donald Trump minulý týždeň pozastavil takzvané „odvetné“ clá. Niektorí predstavitelia Wall Street sa snažia bagatelizovať súčasné ťažkosti dolára. „Keď sa situácia stabilizuje a obchodná nerovnováha a štrukturálne zmeny budú minulosťou, Spojené štáty si zachovajú svoje vedúce postavenie v globálnej ekonomike a dolár si zachová svoj štatút rezervnej meny,“ uviedla výkonná riaditeľka Citigroup Jane Fraserová.