Ruský otec šekovej privatizácie nové miesto

MOSKVA – Anatolij Čubajs má novú funkciu v aparáte prezidenta Ruskej federácie.

Vladimír Putin podpísal dekrét „O osobitnom zástupcovi prezidenta Ruskej federácie pre vzťahy s medzinárodnými organizáciami pri dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja“. Informuje o tom portál www.kremlin.ru.

Anatolij Čabajs býva označovaný za otca ruskej privatizácie v 90. rokoch 20. storočia. V rokoch 1998 až 2008 stál na čele ruskej monopolnej energetickej spoločnosti RAO JES. Od septembra 2008 bol generálnym riaditeľom štátnej technologickej firmy Rosnano.

Anatolij Čubajs  patril začiatkom deväťdesiatych rokov do tímu mladých reformátorov sústredených okolo bývalého premiéra Jegora Gajdara. Spustil obdobu kupónovej privatizácie. Ruská vláda nevydávala kupónové knižky, ale šeky, alebo poukážky na získanie majetku. 

Západ ho považoval za nejliberálnějšího z kremeľského systému, za výkonného úradníka moderného štýlu. Anatolij Čubajs sa udržal vo vláde aj po páde vlády Jegora Gajdara a v roku 1994 ho prezident Boris Jeľcin povýšil na podpredsedu vlády zodpovedného za privatizačný program.

V Rusku zľudovel slogan. “Za všetko je na vine Čubajs!”

Po voľbách v decembri 1995 mu však bol pripísaný na vrub nielen výpredaj štátneho majetku, nevhodnosť reforiem v západnom štýle a pochybné spôsoby zníženie inflácie, ale aj volebné neúspech bloku Náš domRusko. V januári 1996 tak musel z vlády odísť.

Anatolij Čajs sa narodil v Bielorusku v roku 1995.. V roku 1977 ukončil štúdium na strojníckej fakulte Leningradského strojárskeho a ekonomického inštitútu Palmira Togliattiho (LIEI) s diplomom z ekonómie a organizácie strojárstva.