Rusko zastaví dodávky plynu cez Nord Stream do Európy s odvolaním sa na údržbu
BERLÍN / MOSKVA – Ruský štátny exportér energie PJSC Gazprom oznámil, že koncom tohto mesiaca odstaví plynovod Nord Stream do Nemecka na tri dni údržby.
Neočakávaný krok zvyšuje tlak na Nemecko a veľkú časť Európy, aby doplnili zásoby plynu a zabránili rozšírenému prídelovému prídelu na udržanie obyvateľstva v teple počas dlhej kontinentálnej zimy – a zabránili odstávkam tovární.
Moskva už znížila dodávky cez plynovod – jeho hlavnú plynovodnú trasu do Európy – na 20 % svojej maximálnej kapacity, ako dôvod uviedla technické problémy s turbínami. Nemeckí a európski predstavitelia odmietli tieto vysvetlenia a označili zníženie dodávok plynu za ekonomický útok ako odvetu za podporu Ukrajiny v konflikte s Ruskom.
Gazprom v piatok uviedol, že údržba bude prebiehať od 31. augusta do 2. septembra a ak sa nezistia žiadne poruchy, obnoví toky súčasným tempom.
Európske ceny plynu, ktoré sa obchodujú na rekordných maximách, po týchto správach vzrástli ešte viac, pričom futures na plyn v obchodnom uzle v Holandsku, benchmark v severozápadnej Európe, vyskočili o viac ako 5 %.
Plyn sa používa na prevádzku elektrární, na vykurovanie domácností a na prevádzku tovární, hút a závodov na výrobu hnojív. Analytici a úradníci varujú, že ak Rusko cez zimu preruší dodávky plynu, krehká európska ekonomika sa pravdepodobne prepadne do recesie. Rastúce ceny elektriny prinútili niektoré priemyselné odvetvia v Európe tento týždeň oznámiť zatvorenie, vrátane energeticky náročných operácií kovania kovov.
Dočasné odstavenie nebolo predtým oznámené a prichádza len niekoľko týždňov po tom, čo bol na 10 dní ročnej údržby odstavený 760-míľový Nord Stream, ktorý spája bohaté ruské sibírske plynové polia s Nemeckom pod Baltským morom.
Po ukončení prác Gazprom obnovil dodávku, ale len do 40 % priepustnosti ropovodu. Spoločnosť to neskôr znížila na 20 %, pričom uviedla, že bez turbíny, ktorá bola v Kanade v servise, nedokáže udržať normálny prietok. Uvádzalo sa, že údržbu potrebujú aj ďalšie turbíny.
Nemecký kancelár Olaf Scholz toto vysvetlenie odmietol s tým, že Rusko odmietlo prevziať dodávku turbíny. Uviedol, že neexistujú žiadne technické ani právne dôvody na prerušenie dodávok plynu.
Kremeľ uviedol, že Rusko si musí byť isté, že turbína nepodlieha sankciám a nebude pod zámienkou sankcií na diaľku odstavená. Opakovane poprel obvinenia, že Gazprom zasahoval do dodávok plynu, aby získal politickú páku.
Gazprom v piatok uviedol, že jediná zostávajúca turbína na kompresorovej stanici ropovodu je potrebná na údržbu, pričom to označil za rutinný postup, ktorý sa má vykonať každých 1000 hodín prevádzky turbíny.
Nemecká federálna agentúra pre rozvodnú sieť, energetický regulátor v krajine, v piatok uviedla, že vzala na vedomie vyhlásenie Gazpromu a situáciu monitoruje.
Nord Stream bol prvýkrát otvorený v roku 2011 a má kapacitu 55 miliárd kubických metrov ročne, čo je dostatočné na pokrytie približne 10 % ročnej spotreby Európskej únie.
Z Ruska do Európy vedú ďalšie potrubia, ale prietoky cez ne poklesli. V máji Ukrajina zastavila jednu tranzitnú trasu plynu, pričom zo zasahovania obvinila ruské sily. Dodávky cez ďalší plynovod s názvom Jamal, ktorý tradične prepravoval plyn z Ruska do Európy, sa tento rok zastavili pre sankcie, ktoré Rusko uvalilo na poľského spolumajiteľa.
Pred vojenským konfliktom Európska únia dovážala asi 40 % svojho plynu z Ruska. Vlády v celej Európe sa snažia získať plyn od iných dodávateľov vrátane Nórska, Alžírska, USA a Kataru, ktorý sa často prepravuje ako skvapalnený zemný plyn prepravovaný po mori.
Nemecko buduje na svojom pobreží niekoľko terminálov LNG na príjem nákladu a prenajalo si päť plávajúcich terminálov, ktoré dokážu tieto toky krátkodobo zvládnuť.
Krajina podnikla ďalšie kroky, aby prekonala zimu. Okrem úsilia o ochranu prírody Nemecko plánuje odložiť odstavenie posledných troch jadrových elektrární v krajine, pretože sa pripravuje na možný nedostatok energie.