Rusko už vyrába viac rakiet ako pred vojnou

Podľa americkej tlače Rusko napriek sankciám zvýšilo výrobu rakiet a prekročilo predvojnovú úroveň. Vo výrobe munície Moskva prevyšuje Západ 7-krát. Napísal poľský denník Do Rzeczy.

Kým na samom začiatku vojny Rusko v dôsledku sankcií prudko znížilo výrobu rakiet, koncom roku 2022 začala vojensko-priemyselná výroba opäť rásť, informuje „The New York Times“ s odvolaním sa na amerických, európskych a ukrajinských predstaviteľov.

Zdroje novín tvrdia, že Moskva podkopala kontrolu vývozu USA prostredníctvom svojich spravodajských služieb a siete agentov, ktorí pašujú kľúčové komponenty potrebné na výrobu riadených striel do tretích krajín, odkiaľ sú dodávané zákazníkom v Rusku.

Kremeľ tiež začal obchádzať kontroly exportu zo strany krajín ako Turecko a Arménsko, čo Rusku pomohlo udržať si prístup ku kľúčovým komponentom. Zároveň, ako poznamenáva „NYT“, Rusko nepotrebuje prvotriedne čipy, ktorých export sa dá ľahko sledovať – dováža komerčné čipy používané na rôzne účely.

Pred vojnou mohol ruský vojensko-priemyselný komplex vyrábať 100 tankov ročne, teraz 200 – povedal pre „NYT“ vysokopostavený zdroj na jednom zo západných ministerstiev obrany.

Podľa informačných zdrojov denníka je Rusko schopné vyprodukovať až 2 milióny delostreleckých granátov ročne, čo je dvakrát toľko, ako pôvodne odhadovali západné spravodajské agentúry.

Kusti Salma, predstaviteľ estónskeho ministerstva obrany, uviedol, že objem ruskej výroby munície je sedemkrát väčší ako na Západe a je lacnejší. Ako dodal, zatiaľ čo v západnej krajine stojí jeden 155 mm delostrelecký granát 5 000 – 6 000 dolárov, Rusko na to minie len 600 dolárov.

Zdroje New York Times sa obávajú, že zvýšenie výroby rakiet v Rusku môže znamenať temnú a mrazivú zimu pre obyvateľov Ukrajiny. Minulú zimu ruské jednotky úmyselne podnikli masívne raketové útoky na energetickú infraštruktúru , čo spôsobilo výpadky elektriny a tepla na celej Ukrajine.

Pentagon sa snaží poskytnúť Ukrajine viac systémov protivzdušnej obrany, no podľa ukrajinských predstaviteľov to stále nestačí na pokrytie oblohy nad krajinou.