Rusko: stúpa vývoz nafty, očakáva sa pokles

MOSKVA – Ruský vývoz nafty láme rekordy napriek sankciám EÚ

Marcové dodávky boli v priemere okolo 1,5 milióna barelov denne.

Vývoz nafty z Ruska má tento mesiac dosiahnuť rekordnú úroveň, a to aj napriek sankciám Európskej únie, ktoré krajinu pripravili o jej najväčší trh.

Moskva zatiaľ krívala ramenami obavy, že nedávny zákaz dovozu ju prinúti obmedziť export pre nedostatok alternatívnych kupcov. Namiesto toho Turecko, Maroko a ďalšie krajiny zvýšili nákupy, hoci časť nákladu z Ruska je uložená aj v plávajúcich skladoch.

Dodávky motorovej nafty z Ruska za prvých 19 marcových dní predstavovali približne 1,5 milióna barelov denne, podľa údajov zostavených spoločnosťou Vortexa Ltd., ktoré v piatok zostavila agentúra Bloomberg. Ak bude toto číslo pokračovať, tento mesiac zaznamená najvyšší export údajov od začiatku roka 2016.

„Doteraz zostala kapacita ruských rafinérií v marci vysoká, čo pomohlo zvýšiť produkciu nafty,“ povedal Michail Turukalov, nezávislý analytik ropných produktov so sídlom v USA. “Zdá sa, že domáci výrobcovia sú si celkom istí, že dokážu predať svoje objemy zahraničným kupujúcim – zľavy, ktoré ponúkajú, sú dosť veľké a pre palivo existujú nové trhy.”

Rozmach ponuky však nemusí trvať dlho. Plány nakládky v kľúčových ruských prístavoch vykazujú v apríli pokles v porovnaní s marcovými plánmi.

Zľava na ruskú naftu. Ruská nafta je lacnejšia ako alternatívy. Zdroj: Údaje spoločnosti Argus Media spracované agentúrou Bloomberg. Týždenné ceny ruskej nafty; európske ceny sú ARA NWE CIF.

Väčšina vývozu ruskej nafty smeruje do Turecka. Medzi ďalších dovozcov patrí Maroko, Brazília, Tunisko a dokonca aj najväčší vývozca ropy Saudská Arábia.

Od zavedenia zákazu dovozu do EÚ sa však výrazne zvýšilo aj množstvo nafty z Ruska uskladnenej v plávajúcich skladoch, čo je možno znakom toho, že nájsť nových zákazníkov je ťažké.