Kazachstan: konečné výsledky volieb do Mažilisu

Ústredná volebná komisia oznámila 27. marca 2023, že 19. marca 2023 bolo zvolených šesť strán zo siedmich strán, ktoré sa volieb zúčastnili, do Mažilisu, dolnej komory kazašského parlamentu.  

Informuje o tom denník The Asatana Times.

Šesť strán získalo dostatok hlasov na to, aby prekonali požadovanú päťpercentnú hranicu na získanie kresiel v parlamente.

Strana Amanat získala väčšinu s 53,9 percentami alebo 3 431 510 hlasmi, Ľudová vlastenecká demokratická strana Auyl získala 10,9 percenta alebo 693 938 hlasov, strana Respublica – 8,59 percenta alebo 547 154 hlasov, Demokratická strana Aq Jol 1 percent alebo 5,64 hlasov Kazstan’s Party – 5,3 hlasov percent alebo 432 920 hlasov a Národná sociálnodemokratická strana – 5,2 percenta alebo 331 058 hlasov.

Medzinárodní pozorovatelia považujú nedávne parlamentné voľby v Kazachstane za slobodné a spravodlivé av súlade s medzinárodnými štandardmi, ktoré odštartujú novú éru demokracie v krajine.

Približne 800 medzinárodných pozorovateľov a novinárov sledovalo priebeh volieb návštevou volebných miestností v 20 regiónoch krajiny. S priebehom volieb a priebehom volieb vyjadrili spokojnosť.

Parlamentné voľby sledovali zástupcovia rôznych globálnych a regionálnych organizácií a think-tankov vrátane Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), Organizácie turkických štátov, Parlamentného zhromaždenia Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti a Zhromaždenia turkických štátov.

Väčšina pozorovateľov zaznamenala transparentnosť volieb, žiadne nezrovnalosti alebo porušenia, ako aj aktívnu a slobodnú kampaň kandidátov.

Grigorij Logvinov, zástupca generálneho tajomníka ŠOS, uviedol, že voľby boli slobodné a spravodlivé a počas návštevy volebných miestností nemal žiadne sťažnosti. Poznamenal, že parlamentné voľby a ústavné reformy v Kazachstane sú chvályhodným procesom.

Said Cheh Hussaini, námestník generálneho tajomníka Organizácie islamskej spolupráce, povedal, že navštívil mnoho volebných miestností a zistil, že priebeh hlasovania je bezproblémový. Ocenil demokratický proces v Kazachstane a zároveň poznamenal, že voľby boli slobodné a spravodlivé.

Po výsledkoch volieb medzinárodní pozorovatelia zdôraznili, že vysoká úroveň volieb je pre Kazachstan vynikajúcim krokom k demokracii.

„Zvýšená konkurencia, najmä so samonominovanými kandidátmi, je významným pokrokom,“ uviedli pozorovatelia z Parlamentného zhromaždenia OBSE.

„Kazachstan, krajina, ktorá presadzuje definujúce črty demokracie, ako je právny štát, slobodne zvolený parlament, silná opozícia a zastupiteľská vláda, môže slúžiť ako príklad pre tento región,“ povedal Pedro Roque Oliveira, člen združenia. portugalský parlament.

Politický vývoj Kazachstanu ocenil aj Daniel Robert Kawczynski, člen parlamentu Spojeného kráľovstva, ktorý povedal: „Musím zatlieskať vôli kazašského ľudu spolupracovať v tak krátkom čase, po páde Sovietskeho zväzu, vytvoriť túto fungujúcu demokraciu.”

V súlade s ústavnými zmenami realizovanými v minulom roku sa pri voľbách prvýkrát od roku 2004 použil model pomernej väčšiny, keď sa 30 percent členov Mazhili (dolnej komory parlamentu) volí v jednomandátových obvodoch.

O 69 kresiel sa uchádzalo 281 kandidátov na stranícku listinu a približne 370 kandidátov na jeden mandát (vrátane nezávislých a samonominovaných), ktorí sa uchádzali o 29 kresiel v dolnej komore.

Zmeny ústavy a reformy prijaté minulý rok tiež poskytli viac právomocí a vplyvu Mazhili a miestnej vláde. Funkčné obdobie voleného člena parlamentu je päť rokov, pričom poslancom nie je zakázaná opätovná voľba.

Išlo o deviate parlamentné voľby v Kazachstane od jeho nezávislosti. Predstavuje poslednú fázu cyklu politickej obnovy v krajine, ktorý sa začal minulý rok prezidentskými voľbami a začiatkom tohto roka voľbami do Senátu.

Podľa konečných výsledkov, ktoré Ústredná volebná komisia oznámila na zasadnutí 27. marca, získalo kreslo v Mazhili šesť zo siedmich strán, ktoré sa zúčastnili volieb.