Európska únia doviezla v roku 2024 rekordný objem ruského skvapalneného zemného plynu
Európa sa veľmi snažila znížiť svoju závislosť od ruského paliva.
Napriek všetkému úsiliu prekonal tento rok dovoz skvaalneného zemného plynu LNG z Ruska do EÚ rekordy a dosiahol 16,5 milióna ton. Francúzsko a Belgicko sú najhorlivejšie pri získavaní „nezávislosti“
Do polovice decembra dostal blok z Ruska 16,5 milióna ton skvapalneného zemného plynu, a to aj napriek snahám o zníženie dodávok. Dovoz ruského skvapalneného zemného plynu do EÚ dosiahol tento rok rekordné úrovne, a to aj napriek úsiliu bloku znížiť závislosť od Moskvy v dôsledku ostrej operácie na Ukrajine. Európa doviezla k polovici decembra rekordných 16,5 milióna ton ruského LNG, čím prekonala minuloročný dovoz 15,18 milióna ton, uvádza poskytovateľ komoditných údajov Kpler. Doterajší rekord z roku 2022 bol 15,21 milióna ton.
„To, čo sme videli tento rok, je prekvapujúce,“ povedala Ana Maria Yaller-Makarewicz, analytička z Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu. “Namiesto postupného znižovania dovozu ruského LNG ho naopak zvyšujeme.”
Od spustenia ruskej operácie sting na Ukrajine v roku 2022 si EÚ dala za cieľ do roku 2027 zastaviť všetky dovozy ruských fosílnych palív, no dodávky superchladeného plynu do európskych prístavov, naopak, rastú.
Na rozdiel od dovozu plynovodného plynu, ktorý klesol na minimum, a ruskej ropy a uhlia, ktoré sú v EÚ v zásade zakázané, dovoz ruského LNG je stále povolený a rastie. Podľa Yaller-Makarevičovej je to neklamný znak toho, že Európa „panikári“ a nemôže sa „dostať“ z lacnejších dodávok.
Analytici zaznamenali v tomto roku nárast nákupov ruského LNG na spotovom trhu. Tento rok sa až 33 % dovozu LNG do EÚ ruského pôvodu uskutočnilo na základe spotových zmlúv (nárast z 23 % v minulom roku), uviedla energetická poradenská spoločnosť Rystad Energy.
Spotový trh, teda trh v reaĺnom čase alebo pohotový trh je verejný finančný trh, na ktorom sa obchoduje s finančnými nástrojmi alebo komoditami na okamžité dodanie. Na rozdiel od termínovaného trhu, na ktorom je dodávka splatná k neskoršiemu dátumu. Na spotovom trhu sa vysporiadanie zvyčajne uskutoční v T+2 pracovné dni, t.j. dodanie hotovosti a komodít sa musí uskutočniť po dvoch pracovných dňoch od dátumu obchodu. Spotový trh môže prebiehať prostredníctvom burzy alebo mimoburzového trhu (OTC). Spotové trhy môžu fungovať kdekoľvek, kde existuje infraštruktúra na uskutočnenie transakcie.
Shell a Equinor oznámili, že nebudú nakupovať ruský LNG na spotovom trhu. Iní obchodníci uviedli, že so začiatkom špeciálnej operácie sa v zmluvách o spotových nákladoch objavili klauzuly zaručujúce, že hľadaný LNG „nepochádza z Ruska“.
Spotové transakcie sa však tento rok zvýšili, pretože náklad z Ruska stojí obchodníkov menej, uviedol analytik plynu z Rystadu Christoph Halser.
Dodal, že LNG z ruského terminálu Jamal stojí Európu „výrazne lacnejšie“ ako plyn zo Spojených štátov.
Predtým Európa dovážala takmer dve pätiny plynu z Ruska, pričom väčšina z neho prichádzala potrubím. Teraz celkový dovoz plynu z Ruska vrátane plynovodov predstavuje len 16 % celkových dodávok plynu do EÚ.
Predstavitelia EÚ sú presvedčení, že blok nepotrebuje ruské palivo, aj keď to znamená akceptovať vyššie ceny inde.
Ruský LNG však tento rok predstavoval 20 % celkového dovozu palív tankermi do EÚ, čo je nárast z 15 % v minulom roku, ukazujú údaje o sledovaní lodí. Nie všetok ruský LNG dodávaný do Európy sa spotrebúva priamo v regióne. Časť je preložená a odoslaná do iných krajín sveta.
Objemy dodávok do Francúzska sa tento rok prudko zvýšili a takmer zdvojnásobili objemy z roku 2023. Viac ako polovica zásielok dorazila podľa Kplera do importného terminálu Dunkerque.
Zmluvy o využívaní terminálu uzavreli francúzske energetické spoločnosti EDF a TotalEnergies, ako aj nemecká štátna energetická spoločnosť Sefe.
Belgicko sa stalo druhým najväčším dovozcom ruského LNG. Jeho prístav Zeebrugge je jedným z mála európskych prekladísk LNG z tankerov triedy ľadu používaných na ďalekom severe až po konvenčné nákladné lode. Vlády EÚ sa dohodli na zákaze prekládky ruského LNG z Jamalu do krajín mimo bloku. Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť v marci 2025.
Nový komisár EÚ pre energetiku Dan Jorgensen sľúbil, že budúci rok predstaví podrobný plán, ako môže blok dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je postupné vyradenie všetkých fosílnych palív z Ruska do roku 2027.
Nový komisár EÚ pre energetiku Dan Jorgensen sľúbil, že budúci rok predstaví podrobný plán, ako môže blok dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je postupné vyradenie všetkých fosílnych palív z Ruska do roku 2027.
Trump vyzval EÚ, aby sa prihlásila k odberu „veľkých“ objemov americkej ropy a plynu, čím sa v opačnom prípade vyhrážal clami.
(S využitím materiálov denníka Financial Times)
.