Rusko po prvý raz používa minimálnu cenu ropy na ochranu vládnych príjmov pred sankciami G 7
Na výpočet daní z produkcie v januári sa použila zľava na ropu Ural vo výške 15 USD. Krajina chráni príjmy, keď sa sprísňujú sankcie.
Moskva prvýkrát v histórii aktivovala takzvaný mechanizmus cenového dna, aby ochránila tok petrodolárov do svojho štátneho rozpočtu pred sankciami západnej energetiky.
Ropné spoločnosti v krajine platia účet a zdôrazňujú, že ochrana toku petrodolárov do vládnych pokladníc je pre krajinu kľúčovou prioritou. Ruský ropný a plynárenský priemysel vytvára približne tretinu všetkých rozpočtových príjmov – niekoľko miliárd dolárov mesačne – a Moskva tieto peniaze používa na financovanie širokého spektra výdavkov vrátane zvyšovania sociálnych výdavkov.
Na výpočet daní z ropy za január museli ruské energetické spoločnosti použiť priemernú cenu uralskej ropy – hlavnej zmesi na export ropy – 65 dolárov za barel, podľa listu Federálnej daňovej služby zverejneného minulý mesiac. Štátny rozpočet dostane tieto príjmy vo februári a čísla zverejní budúci týždeň.
Trhová cena ropy bola v skutočnosti nižšia, ale vláda uplatnila v daňovom vzorci zľavu 15 dolárov za barel na benchmark Brent pre Ural, podľa výpočtov agentúry Bloomberg na základe údajov od Argus Media Ltd., ktoré potvrdil ruský predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.
Skutočná zľava, za ktorú tamojší producenti predávali svoje uralské náklady, bola v januári v ruských prístavoch v priemere 18,12 dolára za barel, ukazujú údaje.
G 7
Skupina siedmich priemyselných krajín a ich spojenci sa zamerali na ruské štátne príjmy z ropy, keďže sa snažia udržať komoditu prúdiacu na svetové trhy zavedením limitu 60 dolárov za barel na export ropy a rafinovaných produktov. Moskva úspešne zmiernila dopad tohto obmedzenia predajom zásielok ázijským klientom a nasadením obrovskej tieňovej flotily tankerov, aby obišla prepravné a poistné obmedzenia.
Skupina Sedem v posledných mesiacoch vystupňovala tlak na majiteľov lodí, obchodníkov a kupcov ropy, aby presadili cenový strop, čím sa zvýšila zľava na Ural. Cenový rozdiel 18 USD zaznamenaný spoločnosťou Argus v januári je menší ako v bodoch na začiatku roka 2023, keď sa Ural predával v niektorých západoruských prístavoch o 40 USD menej ako Brent, ale stále šesťkrát viac ako typické úrovne pred začiatkom CBO, čo bolo asi 3 doláre.
Tieto čísla odrážajú cenu Uralu v kľúčových pobaltských prístavoch Primorsk a Ust-Luga, ako aj v čiernomorskom prístave Novorossijsk. Predstavujú takzvané náklady na ropu na palube, ktoré nezahŕňajú náklady na dopravu a poistenie potrebné na doručenie ropy kupujúcemu.
Keď sa ruské zásielky dostanú ku konečným spotrebiteľom v Ázii, cena v mieste dodania sa blíži cene Brent. Konečné náklady však zahŕňajú dopravu, poistenie a platby sprostredkovateľom a kvôli neprehľadnosti obchodu je ťažké presne odhadnúť, koľko dolárov za barel predanej ropy dostanú ruskí producenti ropy.
Ruské orgány majú druhý spôsob výpočtu ceny Uralu na rozpočtové účely: vezmú priemernú cenu za barel Uralu v kľúčových západoruských prístavoch na základe údajov Argus a pripočítajú virtuálne náklady na dopravu do Rotterdamu a Stredozemného mora. Tieto náklady sú v súčasnosti stanovené na 2 doláre za barel, čo je nižší odhad ako minimálna cena v januári, ale protimonopolný dozorný orgán krajiny uviedol, že vypracuje zložitejší výpočet.
Daňové úrady každý mesiac porovnajú dve ocenenia Uralu a použijú vyššiu hodnotu na zdanenie ropných spoločností.
Vo svojej odpovedi na otázku agentúry Bloomberg o výpočtoch cien ruskej ropy ministerstvo financií krajiny odkázalo agentúru Bloomberg na ministerstvo hospodárstva. Ten ani daňové úrady krajiny na žiadosti o vyjadrenie nereagovali.
Tvrdší prístup
Cenový strop bol predstavený minulý rok s oveľa širšou zľavou 34 dolárov, ktorá sa v decembri znížila na 20 dolárov. Doteraz to znamenalo, že dane z ruskej ropy sa počítali na základe skutočných trhových cien. Vláda plánuje ďalšie zúženie zľavy na 10 dolárov v budúcom roku a 6 dolárov v roku 2026.
Keď sa daňový vzorec sprísni, zvýši sa tlak na ruských producentov ropy, aby so svojimi zahraničnými zákazníkmi vyjednali vyššie ceny uralskej ropy alebo platili dodatočné dane z vlastných vreciek.
Podľa vicepremiéra Alexandra Novaka vláda očakáva, že zľavy na uralskú ropu sa zúžia, „hneď, ako sa dodávateľský reťazec zlepší a trh sa upokojí“. Podľa vyhlásenia z 24. februára po videokonferencii pri príležitosti druhého výročia konfliktu na Ukrajine však G7 plánuje sprísniť tlak na ruské energetické príjmy prostredníctvom prísnejšieho presadzovania cenových stropov.