Niektorí obchodníci považujú indikátor strachu na Wall Street za prudko stúpajúci o 1 100 %

NEW YORK – Hodnota indexu predpokladá, že VIX je v takom stave, v akom nikdy nebol.

Index volatility CBOE sa celý rok nezvýšil nad 35, no niektorí obchodníci veria, že v najbližších mesiacoch dosiahne 180.

Vo štvrtok obchodník zaplatil 30 000 dolárov za odvážnu stávku, ktorá by sa mu vyplatila, ak by sa takzvaný „merač strachu“ Wall Street zvýšil viac ako dvanásťnásobne do dátumu vypršania zmluvy 14. februára. Od spustenia VIX v roku 1993 index nikdy nedosiahol ani 100. Najbližšie sa k tomu dostal koncom roka 2008 počas Veľkej finančnej krízy, keď index dosiahol 89,53 – len polovicu toho, na čo sa hrá v sledovanom roku,

Obchod, ktorý sa uskutočnil krátko po tom, ako sa vo štvrtok začal bežný trhový čas, zaznamenal nárast VIX o 1 100 % počas nasledujúcich piatich mesiacov. Toto nie je prvá stávka na zdanlivo nemožné. Ten istý obchodník alebo iní otvorili viac ako 20 000 otvorených úrokových kontraktov na decembrové VIX opcie za rovnakú realizačnú cenu. Dvakrát za posledných pár týždňov 5 000 z týchto decembrových kontraktov zmenilo majiteľa, a to aj vtedy, keď sa VIX vymanil z letného prepadu a stúpol nad 15.

Samozrejme, vo svete derivátov ľudia nie vždy vsádzajú na to, čo si myslia, že sa stane a obchodovanie môže byť súčasťou širšej stratégie.

“Jediným logickým dôvodom je to, že sú krátke, čím nižší štrajk, a dáva im to nejaký druh ziskovej marže alebo príležitosti na zrážky tým, že idú dlho, čím vyšší štrajk, aj keď sú ešte bez peňazí,” povedal Steve. Sosnik, hlavný stratég spoločnosti Interaktívni makléri.

A povedzme, nejakým spôsobom VIX robí nemysliteľné a zasiahne 180. Potom sa budú zvažovať možnosti “v peniazoch” – to znamená, že niečo stoja – a niekto niekde zarobí veľa peňazí. Ale v tomto prípade môže mať obchodník naliehavejšie problémy.