Film: v kine Mladosť budú dni kazašského filmu

BRATISLAVA – V dňoch v dňoch 19.- 20. septembra 2023 bude v kine Mladosť prehliadka kazašských filmov.

Vstupné nebude. Počas prehliadky sa bude premietať film Tomiris.

Tomiris je kazašský celovečerný film režiséra Akana Satajeva , ktorý rozpráva príbeh kráľovnej Massagetae Tomiris  a perzského kráľa Cyrusa Veľkého.

Vo filme si zahrali Almira Tursyn, Aizhan Lighg a Ghassan Massoud.

Premiéra filmu bola v Nur-Sultan v Kazachstane 25. septembra 2019. Film získal zmiešané recenzie od kritikov a od júla 2020 zarobil 1,3 milióna dolárov oproti produkčnému rozpočtu 6,5 milióna dolárov.

Tomyris bola kráľovnou Massagetae, iránskeho národa zo skýtskej pastiersko-nomádskej konfederácie Strednej Ázie na východ od Kaspického mora, v častiach dnešného Turkménska , Afganistanu , západného Uzbekistanu a južného Kazachstanu. Vládla v 6. storočí pred Kristom. Tomiris viedla svoje armády na obranu pred útokom Kýra Veľkého z Achajmenovskej ríše a podľa Herodota ho v roku 530 pred Kristom porazila a zabila.

Tomyrisov úhlavný nepriateľ Cyrus I. bol zakladateľom Achajmenovskej ríše, prvej perzskej ríše. Za jeho vlády ríša zahŕňala všetky predchádzajúce civilizované štáty starovekého Blízkeho východu , obrovsky expandovala a nakoniec si podmanila väčšinu západnej Ázie a veľkú časť Strednej Ázie. Od Stredozemného mora a Hellespontu na západe po rieku Indus na východe vytvoril Kýros najväčšiu ríšu, akú kedy svet videl.

Film je založený na príbehu Herodota o smrti perzského kráľa Cyrusa Veľkého počas vojny s Massagetae, ktorej velila kráľovná Tomyris. 

Príbeh začína krátkym životopisom Tomyrisovho otca, kráľa Spargapeithesa, ktorý je zapojený do vojny medzi klanmi Saka – Massagetae . Spargapeithes sa snaží svojou výrečnosťou a mečom zjednotiť stepné kmene, no neúspešne. Vplyvní vodcovia, medzi ktorými vynikajú prefíkaní Kavaz a Kurtun, váhajú spojiť sa pod jednou mocou brániacu ich vlastné záujmy. Počas tejto doby sa narodí Spargapeithesova dcéra Tomyris, zatiaľ čo jej matka Bopay, ktorú Spargapeithes veľmi miluje, zomiera pri pôrode. Spargapeithes sa o svoju dcéru osobne stará a učí ju správne používať meč a jazdiť na koni, ako aj iné nomádske zručnosti. Tomyris tiež spoznáva útrapy táborového života.

O niečo neskôr Kavaz a Kurtun uzavreli tajnú dohodu s nepriateľskými Khwarazmiancami a zavraždili kráľa Spargapeithesa, pričom cez noc zabili kráľovskú rodinu, pričom masaker prežil iba Tomyris. Uchýli sa do lesa a prisahá, že pomstí smrť svojho otca. Po niekoľkých rokoch sa jej pomsta podarí, vracia sa do vlasti, kde je vyhlásená za kráľovnú a vydáva sa za syna susedného kmeňového náčelníka, ktorý je jej spojencom.

O niekoľko rokov neskôr perzský kráľ Kýros Veľký oklame Tomyrisinho manžela a jedného z jej synov do svojho hlavného mesta a pozve ich, aby prediskutovali politické otázky, ktoré vznikli medzi jeho Achajmenovou ríšou a Massagetae. Cyrus si chcel podmaniť Massagetae a premeniť ich na svojich vazalov. Tomyrisin manžel a syn sú zabití v Cyrusovom paláci na jeho príkaz. Tomyris sa to dozvie prostredníctvom svojho adoptívneho syna, ktorý tajne nasledoval Massagetae do hlavného mesta Perzie.

Peržania ponúkajú Massagetae mierovú zmluvu prostredníctvom sobáša Cyrusa s Tomyris. Tomyris odmietne ponuku a varuje Cyrusa pred akýmkoľvek vniknutím, ale Cyrus pochoduje smerom k Jaxartesovi na čele svojej armády. V nasledujúcej vojne Massagetae porazili Peržanov a spôsobili im ťažké straty, pričom v poslednej bitke zahynul aj Cyrus.