Ľ. Laššáková k výročiu Slovenskej národnej rady

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková dnes hovorila o význame vzniku Slovenskej národnej rady pred 170 rokmi v čase revolučných rokov 1848 – 1849. Finančné noviny zverejňujú jej príhovor v úplnom znení:

Vážený pán predseda Národnej rady, vážené excelencie, dámy a páni

som rada, že sme sa stretli dnes, v pamätný deň Slovenskej republiky, oslavujúci symbol odporu slovenského národa proti nadvláde a útlaku. Deň, ktorý nám pripomína míľnik v boji nášho národa za samourčenie a svojbytnosť, za svoju duchovnú aj materiálnu obrodu.  Deň, ktorý spája menáĽudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodžaa 200 ďalších národovcovso vznikom prvej Slovenskej národnej rady, nášho prvého slovenského politického orgánu. Práve tu v Myjave,vtedy v kraji, ktorý patril k najemancipovanejším regiónomHorného Uhorska, vyvrcholilo úsilie národovcov o štátoprávne usporiadanie a o kodifikáciu štátneho jazyka, ktorý dodnes chránime.

História slovenského parlamentarizmu je úzko spojená s bojom Slovákov za národnú identitu a štátnu suverenitu. Nesmieme zabudnúť, že pozícia slovenských zástupcov v parlamentoch uhorského kráľovstva, rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj v parlamente prvej Československej republiky  odrážala nerovnoprávne postavenie slovenského národa.

Už 18. septembra 1848 odišlo dobrovoľnícke zoskupenie, pod vedením hlavného dôstojníka Gloudeka, na západné Slovensko. Vznikol štátny znak a 19. septembra vyhlásila Slovenská národná rada neposlušnosť Peštianskej vláde a vyzvala do celonárodného povstania. Nedá mi nepripomenúť, že táto revolúcia bola ovplyvnená liberálnymi, národnými a republikánskymi myšlienkami a niesla sa v duchovnom odkaze Veľkej francúzskej revolúcie, vyjadrenej heslom  Sloboda, rovnosť a bratstvo.Aj našim národovcom  išlo v rokoch 1948 práve o tieto tri základné myšlienky.

Prvá Slovenská národná rada, jej vznik a pôsobenie, je tak navždy kľúčovým vláknom, súčasťou našej DNA, nezničiteľným prvkom nášho kultúrneho dedičstva a bohatstva slovenského národa. V roku osláv tzv. osmičkových rokov nesmie zaniknúť fakt, že práve prvá Slovenská národná rada bola prvým orgánom zastupujúcim záujmy a požiadavky slovenského ľudu. A pre všetkých Slovákov nádejou na zlepšenie ich sociálnych a národných pomerov.

Na týchto základoch cítim záväzok a máme ambíciu ešte výraznejšie rozvíjať kultúru vo všetkých regiónoch Slovenska a chrániť  kultúrne dedičstvo našich predkov pre nasledujúce generácie, naše deti, vnukov a ich vnukov.