QazaqGaz podpísala exportný kontrakt s Čínou

ASTANA – Kazašská národná spoločnosť QazaqGaz podpísala nový exportný kontrakt s Čínou, informovala tlačová služba prezidenta republiky.

Tlačová služba QazaqGaz však pre Interfax uviedla, že zmluva ešte nebola podpísaná a prebiehajú prípravy na jej podpis.

Prezident Kassym-Žomat Kemelevič Tokajev v pondelok prijal predsedu predstavenstva QazaqGaz Sanjara Žarkešova. “Tokajev bol informovaný o postupe projektu druhej línie plynovodu Beineu-Bozoi-Chimkent a podpise novej exportnej zmluvy s Čínou,” uviedla prezidentská tlačová služba. Podrobnosti zmluvy nezverejnili.

Ako bolo oznámené, v máji QazaqGaz a čínska CNPC podpísali dohodu o spolupráci v oblasti dodávok zemného plynu a geologického prieskumu.

“Podpísaná dohoda umožní spoločnostiam pokračovať v obojstranne výhodnej spolupráci v oblasti dodávok zemného plynu a geologického prieskumu. Dokument zároveň kladie základy pre začatie výstavby druhej línie plynovodu Beineu-Bozoi-Chimkent,” dodal. hovorilo sa v správe.

QazaqGaz je portfóliová spoločnosť v rámci štruktúry štátneho fondu Samruk-Kazyna. Spoločnosť spravuje centralizovanú infraštruktúru na prepravu komerčného plynu cez primárne plynovody Kazachstanu a distribučné siete plynu, zabezpečuje medzinárodný tranzit a predáva plyn na domácom a zahraničnom trhu, ako aj vyvíja, financuje, stavia a prevádzkuje plynovody a zásobníky plynu. .

QazaqGaz prevádzkuje plynovody s celkovou dĺžkou takmer 76 000 km, z toho 20 000 km primárnych plynovodov s ročnou kapacitou až 267,8 mld. m3 a distribučné siete plynu s dĺžkou takmer 56 000 km.